Komuna në gjumë, akoma s’janë paguar 50 eurot e të infektuarve me COVID e as 100 eurot për fëmijë

Zëri qytetar

S’ka ku shkon më keq: Rruga e “Kovaçëve” në Mitrovicë e mbuluar me bërllok

­Problemi i mbeturinave në Mitrovicë vazhdon të jetë një ndër problemet kryesore të qytetit. Shumë rrugë në qendër dhe jo...

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Komuna e Mitrovicës ka rënë në gjumë të thellë, pasi akoma nuk ka kryer pagesat prej 50 eurove për personat e infektuar me COVID e as 100 eurot për fëmijët e lindur.


Zëdhënësja e Komunës, Blerina Kastrati, e ka konfirmuar këtë gjë për “Jepi zë”, duke transmetuar përgjigjen e Drejtorisë së Financave.

“Nuk kanë filluar akoma me pagesa, pasi qe akoma nuk është bëre bartja e të hyrave vetanake (THV) nga viti 2020 ne vitin 2021”, thuhet në përgjigjen e Komunës.

Ndërkohë, Komuna bën të ditur se këto pagesa mund të kryhen gjatë muajit maj apo qershor.

“Ne seancën e Marsit 2021 në kuvendin komunal është aprovuar bartja e THV nga viti 2020 në vitin 2021, pas procedurave ligjore dhe publikimit të vendimit, kërkesa për bartje dhe pritjes sipas afateve të përcaktuara, është përcjellë në Ministrinë e Financave (MF) gjatë muajit Prill 2021 dhe presim përgjigjen nga MF dhe nëse çdo gjë është në rregull atëherë gjatë muajit Maj 2021 eventualisht Qershor 2021 do fillojmë me pagesat në fjalë”, thonë komuna.

Sidoqoftë, qytetarët janë ankuar disa herë në “Jepi zë” për neglizhencën e Komunës për të kryer këto pagesa.

Ndryshe, komuna të ndryshme kanë kryer pagesat e dyta për të infektuarit dhe fëmijët e posalindur. Një shembull i tillë është edhe Komuna e Skënderajt./jepize.com

Të fundit

Tërheqja e mjeteve nga Trusti sot shqyrtohet në Komisionin për Buxhet

Projektligji për Trustin do të trajtohet sot në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere. Projektligji për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për fondet pensionale të...

Lajme të tjera