Kompania gjermane investon 100 milionë euro në Serbi – do t’i punësojë 2000 punëtorë

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Kompania gjermane MTU Aero Engines, që prodhon motorë dhe pjesë të avionëve planifikon t’i investojë 100 milionë euro në Serbi.

Të hënën drejtuesit e kësaj kompanie kanë vënë gurëthemelin e fabrikës. Në ceremoni ishte i pranishëm edhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq.

Kjo kompani e cila është edhe lidere në industrinë aero, planifikon që në fazën e parë t’i punësojë 500 punëtorë. Ky numër mund të shkojë deri në 2 mijë punëtorë.

Fabrika do të ndërtohet në Nova Pazova, vetëm 25 kilometra larg aeroportit “Nikola Tesla”, raporton Tanjug.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera