KEDS paralajmëron që rryma do të shtrenjtohet për 40%

Zëri qytetar

Shembull i keq: Punojnë në Emergjencën e Mitrovicës, por këto infermiere nuk vendosin maska

Pandemia me virusin COVID po vazhdon në vendin tonë, anipse tani paraqitet situatë pak më e qetë, shkruan Jepi...

Pas incidenteve në shkolla, Policia e Kosovës po kujdeset për sigurinë në gjimnazin “Frang...

Në gjimnazin "Frang Bardhi" në Mitrovicë, kohëve të fundit janë shtuar problemet dhe rrahjet mes nxënësve. "Jepi zë", ka raportuar...

Tollovi dhe kaos i madh tek QKMF në Mitrovicë, vetura me targa nga Serbia...

Kaosi urbanistik në Mitrovicë po vazhdon sikur ditëve të tjera nga komunikacioni i ngulfatur. Rruga me shumë probleme në...

Mbyllja e trotuarit në Bair po ua rrezikon jetën nxënësve dhe banorëve të lagjes

Rruga pranë Gjimnazit "Frang Bardhi" në drejtim të shkollës "Musa Hoti" ka edhe pjesën e trotuarit që shfrytëzohet nga...

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

Zëdhënësi i KEDS, Viktor Buzhala ka thënë se kanë bërë kërkesë që aktualisht të ketë 7 përqind rritje të çmimit të energjisë elektrike. Ai ka thënë se nëse kjo kërkesë pranohet, atëherë rritja do të faturohet që nga dhjetori.

Sipas tij deri në prill kjo rritje mund të arrijë afër 40 përqindëshit.

“Në bazë të kalkulimeve që i kemi bërë, ngase varet edhe sa do të jetë konsumi, por kërkesa për rritje nga prilli e tutje do të jetë deri në 30 përqind. Ky është minimumi, nën to vështirë se do të mbetet. Jemi duke e blerë dikun 300 euro megavatin, ndërsa e shesim te konsumatori me 69 euro, nuk ka sistem në botë që mund të mbijetojë”, ka thënë ai në ATV.

Kujtojmë se gjatë ditës së djeshme edhe Ministrja Rizvanolli ka bërë thirrje te qytetarët që të shmangin ngrohjen me energji elektrike por të shfrytëzojnë alterantiva të tjera.

Të fundit

Adriana Matoshit i rikthehet sërish tumori në tru

9 vite pasi fitoi betejën me tumorin, Adriana Matoshi ka bërë të ditur se ai i është rikthyer prap. Postimi i plotë: Jetes pas sfidave besoj...

Lajme të tjera