Karabinieri ia mundësoi vogëlushes nga Mitrovica trajtimin në Itali

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Karabinieri italian, Fabio Cervelleri, u shndërrua në humanist, gjatë kohës kur shërbeu me mision në Mitrovicë.

Ai ia mundësoi një vajze 4 vjeçare të marrë trajtim mjekësor kundër diabetit, në poliklinikën Umberto i Parë në Romë.

Atë e takoi përmes një miku kosovar që dinte italisht. Polici tregoi se qysh në kontaktin e parë, u bind se e vogla ka nevojë urgjente për trajtim. Teksa udhëtimi ndodhi muajin e kaluar.

“Asja ishte e zbardhur dhe dukej se kishte probleme me shëndetin. Ne i ndihmuam duke i blerë insulinë menjëherë, dhe përmes Carabinierit në Prishtinë, me donacion vullnetar, i blemë më shumë insulinë. Më vonë përmes një shoqate, mundësuam trajtimin në Itali”, rrëfeu Cervelleri për Klan Kosova.

Nëna e 4 vjeçares, Miradije Brahimi, konfirmoi se tashmë italianët ia kanë siguruar të bijës insulinën për një vit. Sipas saj, kjo është më e mira që mund t’i ketë ndodhur, pasi në Kosovë ka pasur mungesë.

Lidhja mes karabinierit dhe familjes Brahimi tashmë është bërë shumë e fortë.

Edhe pse tani nuk gjendet në Mitrovicë, Cervelleri thotë se vazhdon të interesohet për vogëlushen.

“Ne flasim shpesh me të dhe familjen, dhe sigurohemi që ata t’i kenë gjërat e nevojshme”, thotë karabinieri.

Sipas këtyre, ky rast dëshmon se raporti mes kosovarëve e italianëve është përtej misioneve shtetërore.

Videon mund ta shihni duke klikuar KËTU.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera