Kaos në Mitrovicë, qendra nuk ka rrymë që nga ora 11:00

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Operatori i Tregut KOSTT ka bërë të ditur se do të fillohet me kufizime të energjisë elektrike, ku këto kufizime do të jenë rreth dy orë dhe do të prekin të gjithë konsumatorët në kohë të ndryshme, përveç atyre emergjentë.

Sipas njoftimit për media kjo ndërprerje ka ardhur si pasojë që gjatë ditëve të fundit sistemi elektroenergjetik i vendit është mbingarkuar tej mase.

“Kjo situatë do të mbizotërojë gjatë 24 orëve të ardhshme, ndërsa për ditët në vijim në jemi në pritje të instruksioneve nga KOSTT-i dhe do të veprojmë konform tyre”, thuhet në njoftim.

Mirëpo, situata në teren nuk duket sipas paralajmërimeve, pasi Mitrovica nuk ka rrymë që nga orët e mëngjesit.

Sipas disa qytetarëve, qendra e qytetit ka mbetur pa rrymë që nga ora 11:00 dhe KEDS nuk po jep asnjë informacion nëse ka ndonjë prishje apo është reduktim.

Ata thonë se kanë mbetur pa ngrohje në këto ditë të ftohta, ndërkohë disa prej tyre thonë se janë prekur edhe bizneset.

Sic edhe vërehet nëpër qytet, zhurma e gjeneratorëve po dëgjohet gjatë gjithë ditës. Pronarët e bizneseve janë ankuar se po shpenzojnë shumë në karburant për gjeneratorë.

Të fundit

Alarmuese: 6 të vdekur dhe gati 4000 mijë raste të reja

IKSHPK ka njoftuar se numri i rasteve me COVID vazhdon të jetë i lartë, ndërkohë që është rritur numri i vdekjeve. Vetëm brenda 24 orëve...

Vjen një propozim i ri për çmimin e rrymës në Kosovë

Instituti për Politika Zhvillimore në Kosovë (INDEP) ka propozuar strukturë prej tri bllok-tarifash për çmimin e energjisë elektrike. Në një konferencë për media, ky institut...

Lajme të tjera