Humbje të mëdha në Trepçë nga prishja e liftit: Punëtorët në pushim, minus mbi 1000 tonë xehe

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Një defekt në liftin që bart minatorët, ka paralizuar gjithë minierën “Trepça”.


Prej dy ditësh, aty nuk është nxjerrur as një kaci xehe, shkruan “Jepi zë”.

E siç mëson Gazeta “Jepi zë”, në ditë të zakonshme nxirreshin deri në 700 tonë.

Kështu, me një llogari të thjeshtë, del se për dy ditë sa lifti nuk ka qenë në funksion dhe minatorët nuk kanë mundur të punojnë, nuk janë nxjerrur të paktën 1000 tonë xehe.

Minatorët i kanë konfirmuar gazetës se që prej ditës kur lifti është prishur, nuk kanë punuar fare.

Vlen të theksohet se kjo prishje rrezikoi edhe 62 minatorë, të cilët ishin duke punuar para dy netësh në Minierë.

Ata mbetën të ngujuar deri rreth orës 03:00 të mëngjesit, pasi mundësia për të dalë ishte vetëm përmes skipit, i cili nuk zë më shumë se 3 persona.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera