Humbën shumë trupa, Ramzan Kadyrov vendos të kthehet në shtëpi

Publikuar më:

Luftëtarët e frikshëm çeçenë janë nxjerrë nga zona e luftës pasi kanë humbur disa qindra trupa, pretendon inteligjenca ushtarake ukrainase.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) tha se trupat, të njohura gjithashtu si Kadyrovites, ishin kthyer në Grozny, kryeqyteti i Çeçenisë.

Organizata pretendoi se ushtarët ishin tërhequr pasi pësuan një numër të madh vdekjesh në tre javët e para të luftës. Raportimet për trupat çeçene që merrnin pjesë në pushtimin rus të Ukrainës filluan në ditët e para të pushtimit rus më 24 shkurt.

Më 26 shkurt filloi të qarkullonte një video e ushtarakëve çeçenë duke ngritur një flamur rus në një ndërtesë të njësisë ushtarake në Gostomel, një fshat 50 kilometra në veriperëndim të kryeqytetit ukrainas.

Forcat e Armatosura të Ukrainës vërtetuan videon, por mohuan pretendimet brenda saj se ata kishin luftuar tre forca ukrainase – duke thënë se zona e pushtuar ishte bosh në atë kohë.

Një ditë më vonë, tre ditë pas fillimit të pushtimit, vdiq komandanti i Regjimentit 141 të Motorizuar të Rosgardës çeçene, gjenerali Magomed Tushayev.

Gjatë përpjekjeve për të zbritur në aeroportin Gostomel nga 26 dhe 28 shkurt, “disa qindra” luftëtarë çeçenë humbën jetën, thonë oficerët e inteligjencës SBU.

Një kolonë e madhe e atyre që dukej se ishin luftëtarë dhe makineri ushtarake të Kadyrovitëve u filmua më pas në Bucha, në veri të Kievit.
Një video e mëvonshme u shfaq nga sulmet ajrore që po niseshin në të dhe rrënojat e shumë prej automjeteve të ushtrisë.

Ramzan Kadyrov, presidenti i Çeçenisë, fillimisht mohoi të kishte viktima mes luftëtarëve të tij, por më 28 shkurt ai pranoi vdekjen e dy ushtarakëve çeçenë, duke mos dhënë emrat e tyre.

“Fatkeqësisht, ka viktima në mesin e vendasve të Republikës Çeçene. Dy vdiqën dhe gjashtë të tjerë u plagosën”, ka shkruar ai në Telegram.

Pretendimet nga të dyja palët në lidhje me jetët e humbura dhe vendndodhjen aktuale të trupave janë të vështira për t’u verifikuar, duke pasur parasysh zonën e kontestuar në të cilën vepronin çeçenët.

Sipas kundërzbulimit të SBU, më 13 mars, Kadirovitët u evakuuan nga territori i rajonit të Kievit nëpërmjet Bjellorusisë dhe më tej nga ajri në Çeçeni.

Në të njëjtën kohë, Kadyrov njoftoi se po dërgonte një mijë luftëtarë të tjerë në Ukrainë. Pamjet që janë shfaqur në ditët e fundit sugjerojnë se të paktën disa luftëtarë çeçenë janë ende të përfshirë në pushtim.

Të martën, Kadyrov njoftoi se luftëtarët e tij po drejtonin sulmin në qytetin e Mariupol, pasi kishin hyrë në Ukrainë nga lindja.

Ai publikoi një video që tregonte një numër ushtarësh që gjuanin në katet e sipërme të një ndërtese që ishte goditur nga një sulm ajror, përpara se ata të shiheshin duke ndihmuar njerëzit të evakuoheshin.

Trupat ukrainase janë tallur me çeçenët, të cilët vijnë nga një pjesë kryesisht myslimane e Rusisë.

Garda Kombëtare e Ukrainës postoi një video të luftëtarëve nga Batalioni Azov, disa anëtarë të të cilit u akuzuan për kryerjen e krimeve të mundshme të luftës nga Kombet e Bashkuara në vitin 2016, duke lyer plumbat me dhjamin e derrit dhe duke i paralajmëruar ata të shkonin në shtëpi.

JU REKOMANDOJMË