Gjykata Speciale i përgjigjet zyrës së Thaçit dhe Veselit

Zëri qytetar

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Lakra e speca për turrshi me veturë të shtetit, zyrtari kapet në Smrekonicë

Një veturë e shtetit ishte mbushur me speca e lakra në këtë kohë kur bëhen turrshitë. Një lexues i "Jepi...

Vizita e raportueses së Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon, në Dhomat e Specializuara të Hagës, është kritikuar ashpër nga Partia Demokratike e Kosovës dhe nga këshilltarë të presidentit, Hashim Thaçi.


Deputeti i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka akuzuar europarlamentaren gjermane për ‘ndërhyrje politike’ pasi kjo e fundit ka qëndruar për një vizitë në Hagë.

Një qëndrim të tillë të Hoxhajt e ka rishpërndarë në ‘Twitter’ edhe këshilltari i presidentit Thaçi, Artan Behrami derisa akuza në drejtim të Cramon kanë shkuar edhe nga zyrtarë të tjerë të PDK-së.

Lidhur me këto akuza nga PDK e presidenca drejt gjermanes von Cramon, ekskluzivisht për Gazetën Express kanë folur nga Gjykata Speciale.

Nga Haga thonë se Dhomat e Specializuara të Kosovës janë duke e implementuar mandatin e tyre pa kurrfarë ndërhyrje politike dhe se janë të fokusuara në kryerjen e punëve në mënyrë të paanshme dhe të pavarur.

“Dhomat e Specializuara të Kosovës janë të fokusuara në zhvillimin e procedurave të drejta, të paanshme dhe të pavarura. Si të tilla, po e zbatojnë mandatin e tyre pa ndërhyrje politike”, kanë thënë për Express nga zyra për media e Gjykatës Speciale.

Për akuzat ndaj von Cramon dje për Express kanë folur edhe nga Parlamenti Evropian.

Nga Brukseli thonë se raportuesve u lejohet të vizitojnë institucione të cilat janë të rëndësishme për vendet në të cilat raportuesit kanë kompetenca.

“Parlamenti Evropian nuk komenton aktivitetet e raportuesve. Ata mund të mbajnë konsultime me homologë nga institucionet e shoqëria civile dhe me bashkëpunëtorë të tjerë të cilët janë të rëndësishëm në vendin për të cilin kanë kompetenca. Ata mund të udhëtojnë në vendet që monitorojnë edhe brenda kornizës së një zyrtari të delegacionit të Parlamentit Evropian apo edhe vizitë individuale që ka për qëllim gjetjen e fakteve”, kanë thënë nga PE-ja.

Lidhur me akuzat për ‘ndërhyrje politike’ në punën e Speciales s’ka qëndruar e heshtur as vetë von Cramon, e cila ka replikuar me Enver Hoxhajn.

Cramon është shprehur e habitur se si Hoxhajt i ka shkuar mendja për një “ndërhyrje politike”, derisa ka thënë se një praktikë e tillë mbase mund të jetë e zakonshme në Kosovë por jo në vendet ku ka demokraci të zhvilluar.

I habitur me akuzën e Hoxhajt drejt gjermanes është shfaqur edhe ish-ambasadori gjerman që kishte shërbyer në Prishtinë, Ernest Reichel.

“Të lutem Enver!”, ka shkruar ai.

Gjithë këto përplasje kanë filluar pasi von Cramon ka vizituar Gjykatën Speciale pak ditë pasi aty ka përfunduar intervistimin 4-ditor presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

- Advertisement -

Të fundit

Shpërthen muri i Trepçës, pellgu i mbetjeve industriale përfundon në lumin Ibër

Një pjesë e pellgut të mbetjeve industriale të Trepçës në Leposaviq u derdh në lumin Ibër dje vonë kur...

Vushtrriasi Menduh Abazi, aderimi i PDK-së që u prit me më së shumti përkrahje

Partia Demokratike e Kosovës, ka prezantuar si prurje të reja shumë figura të njohura, të cilat u pritën nga kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj. Mirëpo...

Rrëfimi i doktorit për Rrustem Musën: E telefonova në 12 të natës, ma shpëtoi babën 

Doktori nga Mitrovica, Gazmend Arifi, ka rrëfyer një rast të cilin e kishte pasur me prindin e tij, dhe sfidat nëpër të cilat kishte...

Zyrtare: Që nga sonte, kafenetë dhe qendrat tregtare punojnë deri në orën 22:00

Pas propozimit të Ministrisë Shëndetësisë, Qeveria ka vendosur që të lehtësohen masat e reja kundër COVID-19. MSH ka propozuar që masat të lehtësohen për disa...

Aksident i rëndë në Rrugën e Kombit, dyshohet për 4 kosovarë të vdekur

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik të Shqipërisë mbrëmjen e sotme. Dyshohet se në këtë aksident kanë mbetur viktima 4 persona dhe...

Lajme të tjera