Gjykata Evropiane u jep të drejtë punëdhënësve që t’ua ndalojnë punëtoreve mbajtjen e shamive

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Gjykata e lartë e Bashkimit Evropian ka vendosur të enjten se kompanitë mund të ndalojnë punonjësit myslimanë të mbajnë shami në kushte të caktuara.

Por gjykata me bazë në Luksemburg tha në vendimin e tij se gjykatat në 27 vendet anëtare të bllokut duhet të vlerësojnë nëse ndalimi korrespondon me një “nevojë të mirëfilltë” nga ana e punëdhënësit. Ata gjithashtu duhet të marrin në konsideratë të drejtat dhe interesat e punonjësit, duke përfshirë e duke marrë parasysh legjislacionin kombëtar për lirinë e fesë.

Çështja shkoi në Gjykatën e Drejtësisë së Bashkimit Evropian nga dy gra në Gjermani të cilat u pezulluan nga puna pasi filluan të mbanin veshje islamike.

Të dy gratë myslimane, një kujdestare për nevoja të veçanta në një qendër të kujdesit për fëmijët në Hamburg të drejtuar nga një shoqatë bamirësie dhe një arkëtare në zinxhirin e farmacive Mueller, nuk kishin vendosur shami kur kishin nisur punën por vendosen ta bënin atë vite më vonë.

Ato thanë se nuk ishin lejuar të mbanin veshje të tilla dhe u pezulluan, duke iu kërkuar që të shkonin në punë siç kishin bërë më herët ose të gjenin një punë tjetër./AP

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera