Festat po sjellin diasporën në Kosovë, mijëra rezervime për këto ditë

Zëri qytetar

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

As pandemia dhe karantina nuk e ndalë diasporën shqiptare që festat e fundvitit t’i presin në atdhe.


Siç raportohet, qindra mërgimtarë veçse janë nisur për Kosovë e mijëra do të udhëtojnë ditëve në vazhdim, transmeton “Jepi zë”.

Mediat po raportojnë se janë disa kompani që kanë konfirmuar numër të madh të rezervimeve nga vendet ku jetojnë kosovarët.

Duhet theksuar se diaspora ka filuar të vijë që nga tetori, kur Kosova u largua nga lista e zezë, mirëpo kohën e fundit udhëtimet janë vështirësuar.

Sidoqoftë, duhet theksuar se disa shtete kanë futur sërish shtetet e Ballkanit në listën e zezë, për shkak të rritjes së rasteve më COVID.

Ndryshe, ditë më parë u raportua se diaspora këtë vit ka dërguar mbi 800 milionë euro remitenca, mirëpo viteve të kaluara kur pushimet i kalonin në Kosovë, ata kishin harxhuar në Kosovë rreth 1.3 miliard euro.

- Advertisement -

Të fundit

Një deputet i Kuvendit të Kosovës ka të kryer vetëm shkollën fillore

Në Kuvendin e Kosovës është një deputet që e ka të kryer vetëm shkollën fillore. Bëhet fjalë Fadil Gashin nga Romani Iniciativa. Në faqen zyrtare të...

36 vjeçarja kosovare që u bë e suksesshme në biznes, ka hapur kompani të saj

Gratë shqiptare vazhdojnë të jenë shumë të suksesshme në diasporë, njëra ndër to është edhe Albana Rama. 36 vjeçarja e di se çfarë do të...

Gërvalla para Këshillit të Sigurimit: Babain tim e ka vrarë regjimi i Beogradit – pavarësia është punë e kryer

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, i është kundërpërgjigjur kryediplomatit serb Nikola Selakoviq, duke thënë se Kosova e pavarur është projekt i përmbyllur. “Pavarësia...

U mbyllen furrat, vushtrriasit mbetën pa pitalka në syfyr

Gjatë muajit të Ramazanit në Vushtrri tashmë është bërë një traditë e kahmotshme që lokalet të shërbejnë ushqim dhe pije, përveç kohës së iftarit,...

Lajme të tjera