Faruk Mujka që po flet për çmimin e banesave, i ka 3 banesa dhe një shtëpi

Zëri qytetar

Skandaloze: Uji në Mitrovicë del si puding

Reshjet e shiut si duket kanë trazuar ujërat e pijshëm, pasi dukshëm janë më të ndotur. Ujë që më shumë...

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Nënkryetari i Komunës së Mitrovicës, Faruk Mujka, ka thënë sonte se Mitrovica nuk është një qytet i varfër duke theksuar faktin se në këtë komunë metra katror e banesave shitet deri në 750 euro.

Mujka tha se nëse deri para katër vitesh një metër katror ka kushtuar 350 euro sot nuk mund ta gjesh ndër 700 euro, shkruan “Jepi zë”.

“Mitrovica nuk është qyteti më i varfër sepse nuk matet vlera e një qyteti me numrin e rasteve sociale por matet me vlerën e tregut të pronave apo edhe objekteve në komunën e Mitrovicës. Nëse para 4-5 vitesh në Bajgorë një hektar ka kushtuar 2 mijë euro tash një ari është 2 mijë euro. Nëse 1 metër katror në Mitrovicë ka kushtu 350 euro sot nuk mund ta gjesh ndër 700 euro”, ka deklaruar Mujka në ATV.

E për krahasimin e Mujkës kanë reaguar shoqëria civile. Besart Peci ka kujtuar faktin që Mitrovica është e zhytur në varfëri dhe se qindra familje presin për shtëpitë sociale që po jipen në Frashër. Kjo, sipas tij, e tregon nivelin e varfërisë në qytet.

E çështjen e banesave, Mujka del se e njeh mirë. Numri dy i komunës së Mitrovicës në deklarimin e pasurisë në Agjencinë Kundër Korrupsionit kishte deklaruar 3 banesa dhe një shtëpi.

Sipas deklarimit, shtëpia është në emër të babait dhe ka vlerë 200 mijë euro, dy banesa në emër të tij me vlerë 55 dhe 30 mijë euro, dhe një banesë në emër të gruas me vlerë 30 mijë euro.

Të fundit

Lajme të tjera