‘Familja nuk m’lejke mu bo si femën, kom jetu n’rrugë’: Transgjinorja kosovare shokon me rrëfimin

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Është mëse evident qëndrimi dhe tendencat paragjykuese në shoqërinë kosovare ndaj dukurive që tashmë shtetet e zhvilluara evropiane i kanë tejkaluar dhe kanë bërë tranzicionin e bujshëm, nga pranimi te ndërgjegjësimi.

Madje, Çerkica, një transgjinore që tregon storien e jetës së saj në emisionin ‘Madam’, shkon aq larg sa thotë se ‘ktyne herë ka pasë ma lezet’, kur i kërkohet ta përkufizojë dallimin mes viteve të 90-ta dhe tash, rreth asaj se si është parë dhe gjykuar nga shoqëria orientimi i saj seksual, e që realisht nënkupton se gjërat kanë shkuar duke u bërë më keq, e jo më mirë.

‘Reagimi i njerëzve ka qenë… edhe na kanë dashtë, edhe na kanë përgoju,’ thotë Çerkica, e cila është në praninë e një transgjinoreje tjetër me emrin Klea.

Duke nënvizuar vështirësitë dhe stigmatizimet e vazhdueshme me të cilat janë përballur, dy transgjinoret guximshëm tregojnë sfidat e jetës së tyre.

Videon mund ta shihni duke klikuar KËTU.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera