Ekspertët e sigurisë: Ardhja e afganëve paraqet rrezik për Kosovën

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, këtë të diel bëri të ditur se një muaj më parë kishte pranuar një kërkesë nga Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, rreth një kërkese për strehimin e përkohshëm të afganëve civilë në Kosovë, pasi që talibanët tashmë e kanë marrë nën kontroll edhe kryeqytetin e Afganistanit, Kabulin.

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Nuredin Ibishi, tha për Klankosova.tv se strehimi i afganëve në Kosovë paraqet rrezik për vendin, por që sipas tij, duke pasur parasysh se edhe Kosova ka qenë në një situatë të tillë dikur, duhet ta pranojë këtë.

Ibishi tha se nuk e sheh si të qëndrueshme mundësinë që ata të transferohen vetëm përkohësisht në Kosovë, por që qëndrimi i tyre do të jetë i përhershëm pasi që të njëjtit po ikin nga një vatër lufte.

“Rrezikun e shoh shumë të madh, aty mund të inflirtohen njerëz të ndryshëm në këtë valën e refugjatëve, por assesi nuk po e shoh që ata kanë me qenë vetëm përkohësisht”.

“Aty shoh edhe elemente të inflirtimit të talibanëve dhe të jenë elemente turbulluese, por është ai aspekti humanitar që jemi përballur edhe ne, dhe edhe ne duhet të kemi mirëkuptim në aspektin humanitar”, është shprehur Ibishi.

Sa i përket numrit të njerëzve se sa ka kapacitete Kosova që t’i pranojë, ai ka thënë se numri i tyre mund të jetë simbolik.

“Ne si Kosovë jemi shteti me numrin më të madh të banorëve për kilometër katror dhe në kuadër të kapaciteteve tona ekonomike e gjeografike mund të pranojmë një numër simbolik ndërsa institucionet e Kosovës duhet të dalin me një numër se sa ka kapacitet pranimi”.

“Ata kur vijnë, më pas kërkojnë që t’u bashkohet edhe familja e ngushtë, por do të ketë edhe ardhje të tjera, pra nuk duhet të presim vetëm një ardhje”.

“Pra, Qeveria e Kosovës duhet të dalë me një numër se sa ka kapacitet që të pranojë popullatë afgane dhe duhet ta ketë parasysh edhe aspektin e sigurisë”, është shprehur Ibishi.

Kurse, Drizan Shala, gjithashtu ekspert i çështjeve të sigurisë, tha se ardhja e qytetarëve civil afganë në aspektin human është gjë e mirë, por që Kosova duhet të ketë kujdes sa i përket qëndrimit të tyre këtu, pasi që sipas tij është problem verifikimi i tyre.

“Në një proces të stërzgjatur është rrezik për Kosovën që të ketë inflirtime nga talibanët në popullatë civile dhe të ketë pasoja kjo pastaj”, është shprehur Shala.

Sipas tij, Kosova ka një kapacitet prej tri kampeve për të strehuar popullatën civile afgane në një numër prej 5 mijë deri në 10 mijë njerëz.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera