“Dhezet” Sami Lushtaku: Unë jam “baba” i krejtve, s’kam konkurencë

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Njëri nga emrat identifikues të PDK-së, Sami Lushtaku përveç që nuk i frikësohet askujt brenda partisë, ai nuk e sheh as rival në politik, pavarësisht për kënd bëhet fjalë.


Polemika të shumta janë krijuar ditëve të fundit për shkak të zgjedhjeve lokale, që do të mbahen në tetor nëpër komunat e Kosovës.

Komuna e cila po ngjall reagimet më të mëdha është ajo e Skenderajt. Sami Lushtaku, nga Partia Demokratike e Kosovës dhe Bekim Jashari, si kandidat i pavarur, tashmë kanë zyrtarizuar kandidaturat e tyre për të qenë në krye të kësaj komune.

Sami Lushtaku nuk sheh konkurrencë në garën zgjedhore që pritet ta ketë sfidën e radhës në tetor të këtij viti. Ai mendon se të gjithë kanë të drejtë të kandidojnë por që ai është ‘baba’ i politikës.

“Unë nuk e shoh asnjë rival realisht, kam punu dhe jam angazhu, e PDK me ka nominuar për kandidatë për kryetar komunë. Çdo individ e parti ka të drejtë shpall kandidaturën dhe të hyjë në garë, pra secili që ka ambicie mund t’i shfaqë përmes fushate dhe të marr besimin e qytetarit”.

Në pyetjen tonë se a e sheh rival kryesor në këto zgjedhje, kryetarin aktual të Skenderajt, Bekim Jasharin. Lushtaku heziton ta thërras edhe në mbimër Jasharin kur përgjigjet.

“.. Vallahi për mu… mu, Bekimi, jo far Jashari, as mbiemrin s’po du me ia përmend. Bekimi nuk është rival që mu ma rrezikon marrjen e komunës”.

Lushtaku në pyetjen tonë se çfarë ka ndodhur që ka ardhur deri të kjo krisje e marrdhënieve me Bekim Jasharin, ai thotë se nuk është iniciator e kësaj përplasje dhe gjuan ‘topin’ tek Jashari.

“Nashta u tregu zotri Bekimi i ashpër, unë jo, jo valla absolut. PDK- ja ka jap një madatë z.Bekimi dhe mendoj që është jo korrekte me ia jep edhe një mandat z.Jashari për faktin që jemi parti politike e nuk jemi organizatë ndërkombëtare. Do më thanë kur t’i teket e kujt t’i teket na me ja jep këtë mundësi. Na ja kemi jap, ka shfaq dëshirën, të unë mundësi të dytë nuk ka, as ai, as dikush tjetër.

I pyetur se si e komentoni deklaratën e Daut Haradinajt, se e përkrah Bekim Jasharin në këtë garë, e jo ju? Lushtaku shprehet se ka mik të mirë por si politikan nuk ia mbush syrin.

Na jemi në politikë, na jemi shok dhe e respektoj zotrin Haradinaj si bashkëluftetarë, kurse si politikan…se di se shoh shumë.

Si duket Lushtakut i kanë mbetur në gjysmë dy projekte gjigante për të cilat ka synim t’i realizoj në këtë mandat të ri, që pretendon ta marr.

“Me kanë mbet dy projekte të mëdha, që janë njëra ndërtimi i kompleksit për familje të dëshmorëve që nuk është qitë asnjë tull që 4 vjet dhe qendra e Skenderajt, që është sfida më ë madhe. Na ja kemi nis këtyre projekteve, por na ja dham mundësin Bekim Jasharit që të zhvilloi këto projekte, po nuk ndodhi. Prandaj besoj me qeverisjen e PDK-së, këto dy projekte gjigante do t’i realizojë. Qytetarët kanë me vlerësu punën e secilit përfshirë edhe kryetarin aktual por edhe neve si subjekt e qeveri lokale që kemi udhëheq me Skenderaj. Skendaraj është një qytet që kur vijnë njerëzit për herë të parë e dytë, befasohen me zhvillimin që ka ndodh në Skenderaj” – shprehet Lushtaku për Syri.net

Ai ka synime të qarta se kë do ta fus edhe në ekipin e tij për asamble komunale në Skenderaj.

“Unë mendoj që nuk mundem t’i largoj ata që kanë dhënë kontribut por 70% do të jenë të rinj. Një grup i të rinjve që do të shkëlqejnë. Nuk kam ndërmend të flas tani. Jemi duke u pregatitë dhe besoj që kur ta keni në dorë edhe ju si media programin e Partisë Demokratike do ta shini një program i mirë, i detajum dhe jo megallomi me fjalë të mëdha dhe mos me mujt m’i realizu. Gjithçka ka m’u llogaritë mirë që të realizohet” thotë Lushtaku.

Në pyetjen se ishte kërkesë nga PDK, apo dëshirë e Lushtakut për të qenë sërish kandidatë për kryetar të Skenderajt, ai thotë se nuk ka qenë dëshirë e tij po partia kishte nevojë për të.

“Dëshirë e jemja nuk ka qenë me kanë kryetar i Komunës, absolut jo! Unë kam vendos për shkak të PDK-së, për shkak të dy miqve të mi që sot padrejtëisht janë në Hagë. Dhe PDK-ja ka nevoj edhe për mu edhe për shumë qytetarë që mendojnë se PDK-ja është e fortë është unike dhe ka me fillu me ju kthy nami që e ka pas më herët. Sepse gjitha projektet jo veç Skenderaj, po në gjithë Kosovën projektet më të mëdha kanë ndodhur në qeverisjen e PDK-së. Këta që sot janë në pushtet janë demagogë dhe asnjë punë nuk e kanë bërë”.

Si duket kandidatit të PDK-së, për të parin e Skenderajit, po i pengojnë edhe raportimi i medieve për zhvillmet atje, ai ka një porosi për shtypin.

“Unë po lexoj nëpër media se në Drenicë ka veç luftë. Unë mendoj që Drenica është një qytet shumë e qetë, dhe mbizotëron një situatë tepër e qetë dhe gjithçka ka me shku siç e mendoj unë. Juve medieve ju kisha lut mos bëni propagand nga Prishtina. Po hajdi me kamera dhe pyetni qytetarët ma shumë”.

Lushtaku ka një dënim të formës së prerë në tri vitet e fundit dhe sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese në 2020 personat që kanë një dënim të tillë, u ndalohet garimi në zgjedhje.

Në këtë pyetje, Lushtaku nuk preferon të flas, por në fund thotë se është konsultuar me juristë dhe se është i bindur që ka të drejt të jetë kryetar i Skenderajt.

“A ki naj pyetje tjetër gazetare… Unë kam fol me shumë jurista dhe ekspert ligjor dhe unë jam i bindur që kam drejt të jem kryetar i komunës”.

I pyetur për hetimet e bëra nga Eulex-i, Lushtaku i quan gjueti shtrigash.

“Që 15 vjet kam qenë nëpër gjykata, në tanat proceset kam dal i pastërt. Ajo ka qenë një gjueti e shtrigave, që kanë ndodh jo vec me mu, po edhe shumë bashkëluftetarë të tjerë”.

Përkundër insistimit të Syrit për të kuptuar nëse ka pasur kontakt me Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin gjatë kësaj kohe sa janë në Hagë, Lushtaku refuzon të përgjigjet.

“Gazetare vazhdojmë me pyetjen tjetër që ki”.

Lushtaku si duket nuk e ka shumë në qef kryetarin e ri të PDK-së, edhe pse u mundua që të jetë i rezervuar në komentet rreth profilit të Memli Krasniqit, tani në krye të subjektit të tyre.

“Është vendimi i Konventës dhe delegatëve, mendoj që zoti Krasniqi është rritë me PDK-në, i njeh strukturat e partisë dhe besoj që suksesi i tij nuk ka me mungu” tha Sami Lushtaku për Syrin.

Në fund të bisedës me Syri.net, Sami Lushtaku nuk e lë pa folur edhe për punën e Kryeministrit Kurti.

Madje ai bën edhe një paralele mes Milloshoviçit dhe Kurtit për një gjë që ai e ka vë re.

“Albini tha edhe ju keni pritë ma shumë. Unë kisha sygjeru secila qeveri që vjen në Kosovë, pavarësisht kush vjen, të punoj në të mirë të vendit dhe të lë gjurmë të mira.

Deri tani çfarë kam parë janë vetëm fjalë, fjalë dhe vetëm fjalë, nuk kam parë për këto katër muaj asnjë punë konkrete.

A kam pa edhe diçka që vec kohën e Milloshoviçit e kam pa, do me thanë largime masive nga Bordet dhe Agjencioent e ndryshme. Mendoj se nëse vazhdon me këtë lloj politike zotri Kurti mendoj që gabon shumë. Dhe NUK PRES kurgjo hiq prej tyre. Nuk besoj që qytetarët gabojnë dmth që Albin Kurti është veç mashtrus dhe kurgjo tjetër” përfundon komentin e tij Lushtaku.

Kujtojmë se zgjedhjet lokale do të mbahen me 17 tetor 2021 dhe shpallja e kandidaturave të Lushtakut dhe Jashari për komunën e Skenderajt po merr vëmendje të madhe.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera