Devollët “kërcënojnë” shtetin me arbitrazh edhe për homologim

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Gjatë një fjalimi të dytë në seancen e djeshme në Kuvendin e Kosovës, Ministri Arban Abrashi tha se nuk ka një kontratë direkte me operatorë të homologimit.


Por, një gjë të tillë e ka mohuar Qendra e Automjeteve të Kosovës, që përmes një kumtese ka konfirmuar se diçka të tillë, megjithatë ka.

Këtë debat të zhvilluar në seancën e parlamentit e vlerësoi si jo korrekt dhe jo etik, Qendra e Automjeteve të Kosovës EUROLAB. Sipas tyre ky diskutim kishte vetmin qëllim trumbetimin për përfitime elektorale dhe përfitime politike.

QAK EUROLAB, ndjen keqardhje për diskutimin jo-përmbajtësor e të pasaktë që parashtruan në seance disa deputetë. Ata si subjekt i kontraktuar nga Ministria e Infrastrukturës, shprehën indinjatën e thellë për informatat e pasakta qe u hodhën ne adresën tonë.

Sipas tyre e drejta e deputetëve për nisma ligjore është një e drejt themelore e përfaqësimit demokratik të ideve dhe propozimeve qofshin ato individuale apo grupore mirëpo para çdo nisme duhet vlerësuar impaktin dhe implikimet eventuale në relacionet bilaterale për te shmangur pasoja të mundshme financiare për BKK por dhe për devijimin e rregullsisë se funksionimit te sektorit ne te gjitha hallkat e tij.

”QAK EUROLAB është i përkushtuar të vazhdoj ofrimin e shërbimeve te besuara gjatë periudhës ligjore të autorizimit mbi bazën e kompetencave të autorizuara dhe afatit të pritur përputhje me Ligjin 05/L-132 dhe aktet tjera te miratuara e të nënshkruara.

Pavarësisht nismave te tilla qe nuk përkojnë as me praktikat e mira ne jemi të vullnetshëm të bashkëpunojmë me institucionet dhe të kontribuojmë profesionalisht për të ruajtur dhe mbrojtur interesin e përgjithshëm të qytetarëve për aspektet e shfrytëzimit te automjeteve”, thuhet në reagimin e tyre.

- Advertisement -

Të fundit

Jasharaj do ta padis Qeverinë, paralajmëron edhe greva nga mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), pritet të dorëzojë shumë shpejtë dy padi ndaj Ministrisë së Financave dhe asaj të Arsimit. Kryetari...

Lajme të tjera