Dëshpërohen mësuesit: Qeveria nuk ua dha shtesën e plotë prej 100 eurosh, 15 u ndalen për tatim

Zëri qytetar

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Ditën e djeshme mësimdhënësit e Kosovës e kanë pritur me padurim, pasi shpresonin se në llogaritë e tyre do të dalin edhe nga 100 euro më shumë. Mirëpo, kjo nuk ndodhi, atyre shteti u “hëngri”  nga 15 euro.


Mësimdhënësit e Kosovës këtë muaj kanë marrë  pak më shumë para se zakonisht.

Kjo pasi që atyre u kanë dalë shtesat, të cilat ishin shumë të kërkuara nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit  dhe Shkencës.

Mirëpo, nuk i dolën në bankë paratë që u ishin premtuar.

Mësimdhënësit dje u kanë dalë në bankë nga 85 euro, pasi nga 15 euro u janë ndalur si tatim.

Një ndalesë të tillë e konfirmojnë edhe nga Ministrisë e Financave. Nga ky institucion thonë se shtesat për mësimdhënësit janë aplikuar mbi pagën bazë.

Ndërkaq,  sipas MF kontributi pensional prej 5% është mbuluar nga buxheti i Kosovës.

“ Shtesa në page prej 100 euro sipas Vendimit të Qeverisë 08/65 (pika 1), është aplikuar mbi pagën bazë (pagën e rregullt) dhe është tatimuar si e ardhur personale, sipas legjislacionit për të ardhurat personale. Pra, se bashku me pagën e muajit shkurt. Ndërsa Kontributi pensional (5%) i punëdhënësit është mbuluar nga Buxheti i Republikës së Kosovës”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë së Financave për FaktePlus.

Gjatë ditës së djeshme Ymer Ymeri nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencave e Kosovës e ka treguar se mësimdhënësit i kanë marrë shtesat, por nuk ka treguar se a u kanë dalë në bankë nga 100 apo nga 85 euro.

“Mësimdhënësit për muajin shkurt i kanë marr nga 100 euro shtesë, ashtu siç ka qenë e planifikuar nga marrëveshja me Qeverinë Hoti”, ka konfirmuar Ymeri.

Sipas tij, presin që edhe për muajin mars të paguhet kjo shtesë.

“Ashtu siç është paraparë në Rimëkëmbje Ekonomike, shtesat janë për dy muaj, pra për shkurt dhe mars. Presim që edhe në muajin pasues të dalin këto shtesa”, tha ai.

Kujtojmë se Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, në janar ka arritur marrëveshje me përfaqësuesin e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj për kontratën kolektive.

Në kontratën kolektive sipas marrëveshje është paraparë që të paguhet edhe paga e 13-të për mësimdhënësit e arsimit parauniversitar, duke filluar nga viti 2023.

Tutje në janar, qeveria në detyrë pati marrë vendim që për shkak të orëve të shtuara të punës së arsimtarëve gjatë pandemisë, do t’iu bëhen dy pagesa shtesë në pagë.

- Advertisement -

Të fundit

3 të vdekur në Vushtrri, 1 i vdekur në Skënderaj dhe 59 raste pozitive në Mitrovicë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera