Deputetit Salih Zyba i punësohet gruaja në punë të shtetit, paga mbi 1 mijë euro

Zëri qytetar

E frikshme: Në mbrëmje me “blic” të telefonit, Golf 2-shi del në magjistralen Prishtinë-Mitrovicë-

 Vozitësit të cilët ngasin veturën pa ndezur dritat edhe gjatë ditës gjobiten nga Policia e Kosovës. Mirëpo, një vozitës nuk...

Mitrovicasi mundohet të bëjë “drift” tek Liqeni, por gabon dhe e aksidenton veturën luksoze

Një qytetar nga Mitrovica është munduar të bëjë "drit" me veturën e tij tek Liqeni në Mitrovicë. Teksa e kanë...

Një nga “mrekullitë” e arkitekturës ndodhet në Mitrovicë, banesat buzë më buzë në zemër...

Pamja që po shihni duket joreale, por në të vërtetë është në zemër të qytetit të Mitrovicës. Kjo madje, po...

Ankohet mitrovicasi: Në vend të mishit një “fast food” na mbush buken me majonez

Qytetarët e Mitrovicës janë të pakënaqur me ushqimin që po u shërbehet në "fast food". Përveç që po përballen me...

Bedri Hamzës i terrohet sheshi, një javë pasi e rregulloi – prishen dritat dekoruese

Sheshit të Mitrovicës po i shuhen edhe ato pak drita që ishin ndezur për ta ndriquar qytetin në prag...

Sofije Zyba, bashkëshortja e deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, ka disa muaj që është punësuar në Departamentin e Dëmeve në Byronë Kosovare të Sigurimeve dhe ajo, sipas burimeve brenda këtij institucioneve, paguhet nga taksat e qytetarëve të Kosovës me mbi 1 mijë euro pagë mujore.

Demokracia.com është interesuar për këtë çështje edhe në Byronë Kosovare të Sigurimeve, por ky institucion nuk ka kthyer përgjigje në pyetjet e redaksisë rreth punësimit të bashkëshortes së deputetit Salih Zyba.

Për më tepër, Demokracia.com ka kontaktuar nëpërmjet telefonit edhe me drejtorin e Byrosë Kosovare të Sigurimeve, Sami Mazrekun. Ai duke mos e mohuar punësimin e Sofije Zybës, nuk ka dashur të përgjigjet përmes telefonit dhe ka kërkuar që pyetjet t’u përcillen në adresën elektronike, për të cilat ka disa ditë që nuk është kthyer ndonjë përgjigje.

Edhe më të rëndë situatën e bën fakti që në Byronë Kosovare të Sigurimeve tani ka punëtorë që pas dhjetë vitesh punë janë larguar dhe nuk u janë vazhduar kontratat.

Në deklarimin e pasurisë së tij për vitin 2019, 2020 dhe 2021, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Salih Zyba, nuk e ka të deklaruar që bashkëshortja e tij ka qenë diku e punësuar.

Ndërsa, në vitin 2018, në deklarimin e pasurisë së deputetit Zyba figuron që bashkëshortja e tij ka punuar në sektorin privat, përkatësisht në një kompani në Prishtinë.

Të fundit

OBSH jep një lajm të mirë: Kufizimet dhe provat e vaksinimit nuk nevojiten më

Ndalimet ndërkombëtare të udhëtimit duhet të lehtësohen ose të hiqen krejtësisht. Sipas rekomandimeve të fundit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). OBSH ka publikuar një...

Ndalon dhimbjen menjëherë por OKI ka efekte anësore serioze

Medikamenti  OKI kundër dhimbjeve është njëri nga më të kërkuarit pothuajse në të gjitha barnatoret e vendit. Ani pse efekti i tij për ndaljen e...

Lajme të tjera