Del një dyshim i ri i frikshëm: Trupat e të pagjeturve u dogjën në shkritore e furra

Zëri qytetar

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Banorët e Kçiqit tregojnë pasojat që po sjell gurëthyesi, “masakrohet” rruga e krojet mbesin...

Banorët e Kçiqit nuk po ndalen së raportuari, siç thonë ata, dëmet që po sjell gurëthyesi i vendosur në...

Lakra e speca për turrshi me veturë të shtetit, zyrtari kapet në Smrekonicë

Një veturë e shtetit ishte mbushur me speca e lakra në këtë kohë kur bëhen turrshitë. Një lexues i "Jepi...

Trupat e shqiptarëve po dyshohet se janë asgjësuar në shkritore e furra të Kosovës e shtetit serb.


Për këto dyshime ka folur kryeministri Hoti, i cili ka bërë të ditur se ka kërkuar informacione nga Serbia lidhur me dyshimet për shpërndarjen e trupave  të shqiptarëve në shkritore dhe furra në Kosovë dhe Serbi.

Këtë Hoti e ka bërë të ditur gjatë raportimit para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, derisa ka potencuar se marrëveshja përfundimtare, draftimi i së cilës ka  filluar është fokusuar në çështjen e personave të pagjetur.

Ai ka thënë se  për çështjen  e asgjësimit të trupave të shqiptarëve ka kërkuar që të zbardhen informacionet nga  arkivat e e ish-Ushtrisë Jugosllave, Ministrisë së Punëve të Brendshme, strukturave të Mbrojtjes Territoriale,trupat paramilitare dhe vullnetare, të cilat vepruan në Kosovë.

Hoti ka thënë se zbardhja e fatit të  personave të pagjetur dhe sjellja e drejtësisë për familjet e tyre, për Qeverinë e Kosovës është obligim shtetëror dhe moral.

“Tema e parë, pra “Personat e pagjetur” për Qeverinë e Kosovës është obligim shtetëror dhe moral ndaj familjarëve të tyre.

Po ashtu, në lidhje me këtë temë, kemi kërkuar shpalosjen e informacionit të plotë nga: arkivat e ish-Ushtrisë Jugosllave, Ministrisë së Punëve të Brendshme, strukturave të Mbrojtjes Territoriale, trupat paramilitare dhe vullnetare, të cilat vepruan në Kosovë si dhe shpalosja e informacionit të plotë në lidhje me dyshimin për shpërndarjen e trupave në shkritore dhe furra në Kosovë dhe Serbi”, u shpreh ndër të tjera Hoti.

- Advertisement -

Të fundit

Babai vrau Albert Krasniqin dhe njoftoi vetë Policinë: E vrava djalin!

Një vrasje ka ndodhur para pak minutash në rrugën “Isa Kastrati” në Matiqan të Prishtinës, ku një i ri...

Biznesmenin kosovar Albert Krasniqi, e vrau babai

Një vrasje ka ndodhur para pak minutash në rrugën “Isa Kastrati” në Matiqan të Prishtinës, ku një i ri është qëlluar me armë. Gazeta Online...

Ky është biznesmeni që u vra sonte në mes të Prishtinës

Një vrasje ka ndodhur para pak minutash në rrugën “Isa Kastrati” në Matiqan të Prishtinës, ku një i ri është qëlluar me armë. Gazeta Online...

Qëllohet me armë biznesmeni kosovar, vritet në mes të Prishtinës

Një vrasje ka ndodhur para pak minutash në rrugën “Isa Kastrati” në Matiqan të Prishtinës, ku një i ri është qëlluar me armë. Gazeta Online...

Elmi Reçica fton diasporën të votojë për PDK-në

Kandidati i PDK-së për deputet, Elmi Reçica, i ka bërë thirrje mërgates kosovare që të votojë për PDK-në. Ai iu është drejtuar atyre pas një...

Lajme të tjera