Pa kategori

Sulmohet Policia e Kosovës në veri, u gjuajt me armë 10 herë tek Ujmani

Sot, më 06.08.2022 rreth orës 11:25, njësia policore e Stacionit Policor për Mbikëqyrjen e Kufirit (SPMK) Zubin Potok, derisa ka qenë duke vendosur një barkëpatrulluese në Liqenin e Ujmanit është sulmuar me armë zjarri. Njësia policore ka njoftuar se në...

Policia ndalon kontrabandim të pijeve alkoolike dhe mishit të bluar nga Serbia

Policia, sonte pas mesnatës, ka arritur të  të parandalojë kontrabandimin me mallra, ku si rrjedhojë janë kapur mallra të ndryshme, si pije alkoolike, mish i bluar, pjesë të automjeteve dhe fletore. Në njoftimin e lëshuar thuhet se këto mallra ishin...

E rëndë: Vjehrri vret nusen, zbulohet arsyeja banale prapa kësaj

Nuk donte ta pranonte për nuse prandaj vendosi që të vrasë atë të parën dhe më pas veten. Ky është motivi i krimit të rëndë që ka ndodhur mesditën e sotme në Fier, ku vjehrri Xhevair Hoxha, 61 vjeç, ka...

Deri javën tjetër ka afat për t’i marrë 50 euro nga Komuna e Mitrovicës

Vendimi për kompenzimin e të infektuarve me COVID-19 nga Komuna, është ende në fuqi. Komuna e Mitrovicës pritet ta shfuqizojë këtë vendim të enjten e javës së ardhshme, më 17.03.2022. Kryesuesja e Kuvendit Komunal, Vesa Broja ka thirrur të enjten mbledhje...

“Republika e vajit” – Shpërthejnë shakatë me çmimin e vajit në Kosovë

Si për gjithçka tjetër, kosovarët kanë shpërthyer me ‘memes’ në rrjete sociale për dyfishimin çmimin e vajit brenda natës. Në njërën prej tyre, një litër vaj është vendosur në flamurin e Kosovës. Për tri ditë, çmimi i vajit në Kosovë...

Suspendohet ish-zyrtari i PDK-së, Mehdi Haxha, ia “huazoi” vetes 7500 euro nga Posta

Ish-zyrtari i PDK-së dhe dhëndrri i Kadri Veselit, Mehdi Haxha, i cili punon në Postë, është suspenduar. Ai po akuzohet se ka bërë keqpërdorim të pozitës zyrtare, pasi si zyrtar i Postës ia ka dhënë vetes 7500 euro nga ky...

Ushtari, polici, mjeku, mësimdhënësi do të marrin këto paga me ligjin e ri

Presidenti i Kosovës do të ketë pagën më të lartë në vend, ndër funksionarët publikë, bazuar në draftin që ka përgatitur Ministria e Punëve të Brendshme, për Ligjin për pagat. Edhe pse s’është caktuar vlera e koeficientit, në listën...

Mbi 1 mijë policë e kanë lënë punën, një pjesë e tyre kanë aplikuar për viza

Kryetari i Sindikatës së Policisë së Kosovës, Imer Zeqiri është duke raportuar në Komisionin për Siguri, ku ka folur për shqetësimet që kanë zyrtarët policorë dhe gjendjen në të cilën është ky institucion i sigurisë. Sipas statistikave që i posedon...

Policia gjen një mal me armatim në Skënderaj

Policia e Kosovës ka realizuar një urdhër kontroll në gjetjen e armëve dhe municionit në Skënderaj. Me këtë rast janë gjetur dhe sekuestruar një mal me armatim në fshatin Baks të Skënderajt, shkruan "Jepi zë". Policia njofton se ndaj të dyshuarit...

Me minatorë nuk mund të shtyhet askush: Zmbrapset kryeshefi dhe dorëzohet para punëtorëve

Ndonëse ka pozitën e ushtruesit të detyrës së kryeshefit, Enis Abdurrahmani mori vetëbesim dhe sillej si kryeshef i zgjedhur sipas procedurave. Pas një greve, kërkoi suspendimin e rreth 80 minatorëve të Trepçës, shkruan "Jepi zë". Mirëpo, para minatorëve që dridhën Jugosllavinë,...

Të fundit

E rrezikshme: Shembet “Dudi Kërrshi”, bllokohet rruga

Rruga magjistrale Mitrovicë -Zveçan është bllokuar për qarkullim. Kjo nga ndodhur nga shembja kërshit të Dudës, me ç’rast shumë gurë kanë rënë në rrugën e...