Lëmsh

Kur të gjithë po shpresojnë në vaksinë, shfaqet një “variant i ri” i coronavirusit

Një “variant i ri” i koronavirusit është identifikuar në Mbretërinë e Bashkuar, i cili besohet se po shkakton përhapje jashtëzakonisht të shpejtë të virusit në juglindje të Britanisë së Madhe, ka thënë sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock. Përhapja e tij...

“Lisi i mrekullive” ndodhet në Kosovë: Kush e puthë tri herë e gjen fatin e jetës

”Sillu e puthe 3 herë se t’del kësmeti’’ është thënia që e ka përcjellë për shekuj me radhë historinë e këtij lisi karakteristik, i cili ruan shumë tregime në vete. Brenda këtyre mureve të rrethuara nga banorët e lagjes gjenden...

Pse nuk përmendet bora askund në Kuran?

Në librin e shenjtë të myslimanëve Kuranin, nuk përmendet bora, por përmenden terma të tjerë që tregojnë të ftohtët dhe acarin. Kurani nuk e përmend dëborën, pasi ai u drejtohet arabëve të cilët nuk e njihnin borën. Vetëm ata që...

Lajm i mirë: Që kur e diela u bë ditë pune në Mitrovicë, mbi 100 persona rifituan vendin e punës

Pandemia ka gjunjëzuar bizneset kosovare, e më të prekurat janë ato të Mitrovicës, qytetit më të varfër në Kosovë. E si të mos mjaftonte kjo, bizneset mitrovicase përballeshin me një ditë më pak të punës, prej se e diela u...

Fotografia që po habit të gjithë: Çfarë po bëjnë Albin Kurti e Shpejtim Bulliqi?

Në rrjete sociale po qarkullon një fotografi jo shumë e zakontë e liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti dhe kryetarit të zgjedhur të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi. Në fotografi shihen Kurti e Bulliqi duke e përqafuar një pemë. Nuk dihet...

Habisin shkencëtarët kinezë: Virusi nuk është nga Wuhan, ai mund të jetë nga Serbia

Shkencëtarët kinezë pretendojnë se koronavirusi e ka origjinën në Indi. Sipas tyre virusi është shfaqur në Indi që në verën e vitit 2019, dhe ka kaluar nga kafshët tek njerëzit përmes ujit të ndotur, para se të shkonte dhe...

Duket e pabesueshme: Meqë s’po munden në restorante, kosovarët ia krisin valles së dasmës në Autostradë

Asgjë nuk i ndalë dasmat. Çudirat nuk kanë të ndalur. Ndonëse Qeveria e Kosovës e ka ndaluar mbajtjen e dasmave nëpër restorante e salla të ndryshme, qytetarët gjejnë alternativa për mbajtjen e tyre. Një grup dasmorësh të mërkurën e kanë...

Anita Haradinaj flet pas lajmit se është rrahur nga Ramush Haradinaj

E përditshmja “Bota Sot” duke u thirrur në burime të veta raportoi mbrëmë se moderatorja Anita Haradinaj është sulmuar fizikisht nga burri i saj, ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe sipas raportimit të tyre moderatorja ka përfunduar në Emergjencë. Këtë...

Paralajmërohet borë gjatë kësaj jave në Kosovë

Prishtina Weather ka paralajmëruar se mund të ketë reshje bore në viset malore mbi 2000 metra gjatë kësaj jave. “…ku gjatë ditës së enjte pritet rënie e ndjeshme e temperaturave, si dhe parashihet të fryejë erë më e fuqishme veriore,...

I thanë po të dëgjojmë duke folur shqip në Prishtinë do ta thyejmë nofullën, i riu serb lajmërohet midis Kosovës

Një video u bë virale në rrjetin social Tik Tok kur një i ri nga Serbia vendosi të udhëtojë në Prishtinë. Arsyeja për këtë është më se e papritur. Gjegjësisht, siç shpjegon serbi D.K në video, dikush në rrjetin social...

Të fundit

Mashtrimi i 20-vjeçares që u prezantua si mjeke në Mitrovicë

Një 20 vjeçare nga Mitrovica dyshohet të ketë mashtruar gjithë personelin shëndetësorë duke zhvilluar praktikën si mjeke në QMF të Mitrovicës.Nga Drejtoria e Qendrës...