Lajme

Avokati i Thaçit nervozohet gjatë seancës në Hagë

Avokatët e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, janë shprehur të nervozuar sot në seancën e Speciales për shkak të vonesave të Prokurorisë për nxjerrjen e materialeve. Mbrojtja e Thaaçit deklaroi se kanë kaluar më shumë se gjashtë muaj nga koha...

Edi Rama: Nëse BE-ja s’na pranon, mundësi e madhe që Shqipëria të bashkohet me Kosovën

Në një intervistë për Merkur, kryeministri shqiptar Edi Rama ka shpjeguar ndër të tjera se pse vendi i tij ende kërkon të bëhet anëtar i BE-së. ”Edi Rama, 57 vjeç, ishte basketbollist i kombëtares shqiptare dhe më pas bëri emër...

Kurti: Ministrinë e Bujqësisë e gjetëm me 40 milionë euro obligime ndaj fermerëve

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se do të vazhdojnë të përkrahin sektorin e bujqësisë. Ai në një konferencë për media ka theksuar se vitin 2022 do ta fillojnë me zero obligime financiare ndaj fermerëve. Shefi i Qeverisë ka deklaruar...

Arrestohet burri kosovar, në mesnatë ngacmoi një burrë tjetër

Një rast jo fort i zakonshëm ka ndodhur në fshatin Dubravë dje. Në mesnatë një burri ka ngacmuar një tjetër përmes mesazheve. Sipas njoftimit të PK-së, i njëjti është dërguar në mbajtje. “Fsh. Dubravë , 28.10.2021 – 11:55. Është arrestuar i dyshuari...

Kosovarët eskalojnë ndaj Policisë, njëri i godet me veturë

Policia e Kosovës ka njoftuar për disa raste të dhunës që kanë ndodhur gjatë ditës së djeshme ndaj zyrtarëve policorë. Sipas Policisë, në Prishtinë është arrestuar një person, pasi që pas një mosmarrëveshje në trafik, i njëjti ka sulmuar zyrtarin...

Fletarresti serb: Hoxha Ekrem Avdiu, ka bashkëpunuar me Adem Jasharin dhe Sami Lushtakun, ka bartur granata dore

Fletarrestet serbe jo pak herë u kanë bërë problem luftëtarëve të lirisë. Ato janë lëshuar nga organet gjenocidale serbe shumë vite më parë. Në mesin e personave të përmendur në fletarrestet serbe është edhe Hoxha nga Mitrovica Ekrem Avdiu. Në...

Ferit Idrizi premton laptop për mësimdhënsit dhe smartboards për klasët

Kandidati I PDK-së për kryetar të Vushtrrisë, Ferit Idrizi ka takuar mësimdhënësit nga Vushtrria që dhanë kontribut gjatë mësimit online. Idrizi thekson se kur u paraqit nevoja për relizimin e procesit të “E–mësimit” në RTK, edhe Vushtrria pati mësimdhënës që...

U përfol për prishje të raportit me gruan, Vitia: Kam dëgjuar se kisha 20 të dashura

Tash e disa kohë është përfolur se kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prishtinës, Arben Vitia, nuk ka raport të mirë me gruan e tij. Madje është përfolur edhe për një divorc mes tyre. Për këtë Vitia  u përgjigj...

Facebook ndërron emri, tani do të quhet krejt ndryshe

Themeluesi i Facebook Mark Zuckerberg ka njoftuar se ka ndërruar emrin kompanisë në “Meta”. Ky vendim ishte pjesë e një ndryshimi strategjik për të theksuar zhvillimin e botës virtuale ndërkohë që biznesi kryesor i rrjetit social është në krizë. “Nga tash...

Këta janë emrat e ambasadorëve të rinj të Kosovës, po presin pëlqimin e shteteve pritëse

Ministria e Punëve të Jashtme nuk ka caktuar ende zyrtarisht ambasadorët e rinj. Ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla kishte shkarkuar ambasadorë të emëruar politikë në disa vende të rëndësishme të botës, në maj të këtij viti. T7 mëson emrat...

Të fundit

Mjekja serbe vritet brutalisht nga i biri, u godit në trup e në kokë

Në faqen zyrtare të Shtëpisë Shëndetësore Bijeljina është publikuar një mesazh tronditës me rastin e vdekjes së një kolegeje. “E dashura jonë doktoreshë Dobrinka do...