Krejt Kosova

​Eksperti i sigurisë: Të dhënat e përdoruesve të Facebook u shitën në një forum hakerësh

Eksperti i sigurisë kibernetike, Miklos Zoltan ka dhënë detaje të reja rreth rënies nga funksioni të rrjeteve sociale në pronësi të Facebook-ut. Ai ka thënë se aktualisht informacioni privat dhe personal i mbi 1.5 miliard përdoruesve të Facebook po shitet...

Rënia e Facebook, Mark Zuckerberg humb 7 miliardë dollarë në orë

Pasuria personale e Mark Zuckerberg ka rënë me gati 7 miliardë dollarë në pak orë, duke e rrëzuar atë në listën e njerëzve më të pasur në botë, pasi u ndërprenë produktet kryesore të Facebook Inc. Aksionet e gjigantit të...

Në veri shihen numër i madh i veturave me targa të Serbisë pa afishe

Janë publikuar pamje të veturave me targa të Serbisë, elementet shtetërore të të cilave nuk janë mbuluar me afishe, ashtu siç kërkon pika e dytë e marrëveshjes për targat mes Kosovës dhe Serbisë. Pamjet, të shpërndara tregojnë vetura të shumta...

“Ku je o Mark?!” – fillojnë shakatë në internet për pronarin e Facebookut

Mark Zuckerberg është në qendër të debatit momentalisht në Twitter pasi që Facebook dhe dy kompanitë Instagram dhe Whatsapp kanë rënë nga përdorimi Meme tashmë kanë përfshirë rrjetin tjetër sociale ku një person me emrin Siva ka pyetur në Twitter:...

Çfarë po ndodh me Facebook-un dhe aplikacionet e saj

Facebook, Instagram, WhatsApp janë të gjitha jashtë përdorimit pasi gjiganti i mediave sociale bëri ndryshime në sistemet e tij të internetit të hënën në mëngjes që shkaktoi “zhdukjen” nga drejtoria e internetit, duke shkaktuar një ndërprerje në mbarë botën. Midis...

VV-ja e kap edhe KEK-un, njeriu i partisë bëhet kryeshef

Ish-drejtuesi i Komitetit për Energji në Lëvizjen Vetëvendosje, Nagip Krasniqi është zgjedhur kryeshef ekzekutiv i Korporatës Energjetike të Kosovës. Ai në krye të ndërmarrjes më të madhe publike u zgjedh nga Bordi i përkohshëm i KEK-ut nëpërmjet një konkursi...

Vozitësit me targa serbe pa letra ngjitëse do të gjobiten pas 8 tetorit

Deri më 8 tetor, të gjithë qytetarët e Kosovës që kanë automjete me targa të Serbisë dhe që qarkullojnë brenda territorit të Kosovës, duhet të pajisen me letrat ngjitëse (stickers) të cilat duhet të vendosen mbi simbolet shtetërore në...

Dënohet me burgim të përjetshëm kosovari që vrau gruan me 14 plumba

Bajram Velija, i akuzuar për vrasjen e gruas së tij me 14 plumba, Armenda Aliu Velija, është dënuar me burgim të përjetshëm. Lajmin e ka bërë të ditur avokati i palës së dëmtuar, Arianit Koci, përmes një postimi në Facebook. “Vrasësi...

Kryeministri Kurti: Protestuesit serbë në Jarinjë e Bërnjak po paguhen nga Serbia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë që Kosova nuk është shkaktari i situatës së krijuar në veri, por sipas tij, është Serbia dhe presidenti i saj Aleksandar Vuçiq. “Pikat kufitare në Jarinjë e Bërnjak janë në krizë jo për...

Sëmuret Vuçiq, gjendja në Kosovë përmendet si arsye që e çoi në spital

Këshilltarja për media e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, Suzana Vasiljeviq, ka thënë se gjendja e tij nuk është e mirë dhe se për këtë është dashur të anulojë disa takime në ditët në vijim, shkruan B92 të mërkurën. Ajo...

Të fundit

Mashtrimi i 20-vjeçares që u prezantua si mjeke në Mitrovicë

Një 20 vjeçare nga Mitrovica dyshohet të ketë mashtruar gjithë personelin shëndetësorë duke zhvilluar praktikën si mjeke në QMF të Mitrovicës.Nga Drejtoria e Qendrës...