Krejt Kosova

A do të paguhet me tarifë të shtrenjtë fatura e rrymës për muajin janar?

Fatura e muajit janar s’do të ndikohet nga rritja e çmimit të energjisë, edhe nëse miratohen tarifat e reja. Konsumatorët që shpenzojnë mbi 600 kWh energji elektrike do të pagujnë më shtrenjtë prej faturës së muajit shkurt. Një gjë të tillë...

Bizare: Gruaja kosovare rrah burrin e sëmurë në spital

Një grua ka rrahur bashkëshortin e saj në Spitalin e Gjakovës. Sipas pamjeve që janë duke qarkulluar në rrjetet sociale, vërehet se pacienti është i sëmurë ndërsa gruaja ushtron dhunë ndaj tij për disa minuta. Rastet e dhunës janë shpeshtuar kohëve...

Vazhdon gjendja alarmuese, një i vdekur dhe mbi 2700 të infektuar vetëm sot

Numër rekord i rasteve me koronavirus janë konfirmuar sot në Kosovë. Ministria e e Shëndetësisë njofton për një tē vdekur dhe 2.708 të infektuar në 24 orët e fundit. Këto shifra kanë dalë nga 10.833 mostra sa janë testuar gjithsej. Ministria e...

Vendos Qeveria, ndryshohen masat ndaj virusi

Gjatë ditës së sotme, është mbajtur mbledhja e Komitetit për koordinim dhe vlerësimin e situatës epidemiologjike lidhur me COVID-19 në Kosovë. Siç ishte paralajmëruar, në këtë takim ishte planifikuar diskutimi i mundësisë për vendosjen e masave të reja pas rritjes...

Nëse FSK niset drejt veriut, ushtria serbe do të reagojë

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, gjenerali Milan Mojsiloviq, ka kërcënuar me veprime  në rast se FSK-ja patrullon në veri. Mojsiloviq për mediat serbe ka thënë se në raste të tilla Ushtria serbe do të reagojë. “Nuk e...

Bill Gates ka bërë gati planin “për të eliminuar COVID-in në gjithë botën”

Bill Gates ka njoftuar në blogun e tij planet që fondacioni i tij do të realizojë në periudhën afatmesme. Në këtë publikim, Gates nënvizon se Omicron “ka çuar në një numër rekord të rasteve dhe shtrimeve në spital në...

Kurti ua lë fajin qeverive të kaluara për rritjen e çmimit të rrymës

Kryeministri Albin Kurti, në konferencë për media kritikoi kritikët se interpretuan gabimisht cështjen e vendimit të rritjes së cmimit të energjisë. Kurti ua ka hedhur fajin qeverive të kaluara për problemet energjetike në vend. “ZRRE ka publikuar raportin konsultativ për shqyrtimin...

Policia kap “Schumacherin” kosovar, po voziste 213km/h

Një shofer ka shkelur rregullat e trafikut pasi është kapur nga radari i Policsë duke lëvizur me shpejtë prej 2012 km/h. Në një zonë ku shpejtësia e lejuar është 130 km/h një shofer ka vozitur 82 km/h më shumë se...

Kur pritet të fillojnë të paguajnë rrymën më shtrenjtë kosovarët

Sipas propozimit të Zyrës së Rregullatorit për Energji, tarifat e reja të energjisë elektrike, nëse miratohen, do të fillojnë të aplikohen nga 1 shkurti. Sipas raportit të ZRRE’së, këto tarifa do të jenë të aplikueshme deri më 31 mars të...

Zyrtare: Qeveria e pranon kërkesën e ZRRE për rritjen e çmimit të rrymës

Qeveria e Kosovës e ka aprovuar kërkesën e Zyrës së Rregullatorit për Energji, për rritjen e çmimit të energjisë elektrike për konsumatorët që harxhojnë më shumë se 600 kWh energji. Por, ka kërkuar që tarifa e propozuar për këtë konsumatorë...

Të fundit

- Reklama -

Ky është 26 vjeçari kosovar që u vra sot me thikë

Mediat kanë publikuar fotografinë e të riut që mbeti i vrarë sot në Pejë, si pasojë e një përleshjeje me thika. E.M., 26-vjeç, nuk arriti...

Policia arreston një 83 vjeçar në Skënderaj

Stacioni Policor Skenderaj është duke realizuar edhe ekzekutimin e urdhëresave të lëshuara nga gjykata. Sot me datë 20.01.2022, rreth orës 14:00, në fshatin Polac-Skenderaj, është...