Bizneset kosovare fitojnë 50 milionë euro në vit, duke mos kthyer kusurin me 1 dhe 2 cent

Zëri qytetar

Punëtorët e Ujësjellësit “Mitrovica” në hall me pagat e tyre, menaxhmenti i ri po...

Në këtë kohë kur çmimet në vendin tonë po vazhdojnë të rriten, punëtorët e Ujësjellësit "Mitrovica", jo që nuk...

E dhimbshme: Varfëria e madhe në Mitrovicë, bën që fëmiu të shtrihet nga uria...

Një 14-vjeçar ka mbetur pa ndjenja para pak minutash në Mitrovicë. Nga fotografitë e dërguara nga një lexues në "Jepi...

Bankat torturojnë pensionistët: Që prej 4 ditësh mungojnë paratë në bankomate

Me datën 15 të muajit dalin paratë e pensioneve, rrjedhimisht shkaktohet radhe e gjatë tek bankomatet.   Mirëpo, kësaj here jo...

Skandaloze: Pas prerjes, sot po nxirren me rrënjë drunjtë shumëvjeçar për t’u liruar parkingjet

Drunjtë shumëvjeçarë në qendër të Mitrovicës ishin shkurtuar ditë më parë, por vetëm prerja e tyre nuk kishte mjaftuar. Si...

Vazhdon tmerri nëpër markete: Një domate(pa mish) po kushton 0,52 cent

Çmimet në produktet bazë po vazhdojnë të rriten nëpër marketet e Kosovës. Pavarësisht raportimeve, shteti nuk po merr masa kësaj...

Rrallëherë nëpër dyqane ju kthehet konsumatorëve kusuri në vlerë më të vogël se pesë centë.

Kështu po thonë vetë qytetarët që furnizohen në dyqanet në vend.

Ndërkaq mërgimtarët deklarojnë se njëjtë nuk ndodhë jashtë vendit, njofton Klan Kosova.

Aktivisti i mbrojtjes së të drejtave të konsumatorëve, Selatin Kaçaniku, deklaron se me paratë që ndalen nga moskthimi i kusurit do të mund të hapeshin 5 mijë vende pune.

Sipas tij në Kosovë brenda vitit humbasin rreth 50 milionë euro para të imëta.

E nga Banka Ekonomike e Kosovës thonë se qytetarët duhet të jenë më këmbëngulës dhe të kërkojnë kthimin e saktë të vlerës monetare gjatë blerjes.

Të fundit

Mitrovicasi që sulmoi të riun afër palestrës “Minatori”, dërgohet në ndalim policor

Një ngatërresë në mes të dy personave përfundoi me konflikt fizik, mbrëmë, pak para mesnatës, në shëtitoren e Mitrovicës, afër palestrës sportive. Sinjali raportoi mbrëmë...

Lajme të tjera