Biblioteka e Qytetit zhvendoset në “OmniSport”, reagon shoqëria civile

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Biblioteka e Qytetit “Latif Berisha”, nuk po gjen rehati. Pasi vite më parë u bart nga objekti i vjetër i saj në një objekt përballë, lëvizje ka pasur edhe sot.


Të gjithë ekzemplarët e librave të kësaj biblioteke janë bartur në ambientet e Qendrës Multifunksionale “Omni Sport”, shkruan “Jepi zë”.

Kjo gjë ka sjell reagimin e shoqërisë civile, të cilët thonë se kjo është papërgjegjësi. Sipas aktivistes Nerimane Ferizi, ajo qendër nuk plotëson kushtet për lexim.

„Bibloteka u zhvendos ne OMNI sport, askush asnje fjale. Keshtu heshturazi ankohemi duke mos pase guximin me bertite. Biblotek levizeze, qe nuk gjeti strehen e duhur askund. Ju uroj lexim te mire nen zhurma tifozesh!”, ka thënë ajo.

E për ta thyer heshtjen, ka reaguar edhe aktivistja e re mitrovicase, Armela Hajra, e cila e quajti veprim të papërgjegjshëm.

„Sot, pas 4 viteve, Biblioteka qenka zhvendos prapë, tash në një qendër multi-funksionale sportive. Kjo përveç që tregon papërgjegjësinë tuaj, tregon që keni deficit sa i përket nivelit të logjikës me të cilin operoni, sepse si është e mundur që një student të mësoj në Bibliotekë nën zhurmën e tifozëve ose sportistëve? Por kështu ndodh kur nuk ka qytetari aktive dhe qytetarët nuk kërkojnë llogari për vendimet që i afektojnë ata“, ka shkruar Hajra.

Sidoqoftë, kjo ide kishte ardhur nga kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i cili kishte thënë se „OmniSport“ plotëson kushtet dhe ka salla moderne.

“Duke u ndërlidhur me institucionet kulturore, gjatë kësaj mbledhje kryetari Bahtiri ka kërkuar nga DKRS-ja që të filloj edhe me procedurat për zhvendosjen e bibliotekës së qytetit në hapësirat e objektit të Qendrës Multifunksionale “Omni Sport”, pasi që janë hapësirat më moderne, me salla të leximit, dhe i plotësojnë të gjitha kushtet e nevojshme për qytetarët”, thuhej në komunikatën e Komunës.

- Advertisement -

Të fundit

Jasharaj do ta padis Qeverinë, paralajmëron edhe greva nga mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), pritet të dorëzojë shumë shpejtë dy padi ndaj Ministrisë së Financave dhe asaj të Arsimit. Kryetari...

Lajme të tjera