Banorët e Kçiqit protestojnë nesër kundër gurthyesit të kompanisë “Lirigzoni” në Cërrnushë

Zëri qytetar

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Banorët e fshatit Kçiq i Madh nuk po rehatohen me gurthyesin që po ha kodrën e Cërnushës.


Ata do të protestojnë të shtunën, për të kundërshtuar punën e këtij gurthyesi, shkruan “Jepi zë”.

Protestën e ka konfirmuar përfaqësuesi i Këshillit të Fshatit, Imer Fejza, i cili ka ftuar qytetarët të bashkohen në protest.

“Të dashur banorë të Kçiqit të Madh, të dashur qytetarë të Mitrovicës, ambientalist nga i gjithë vendi. Nesër e shtunë, në ora 10:30, në rrugën e ‘Malit’, siç e quajm ndryshe tek ‘rruga e kuqe’, në emër të Këshillit të Fshatit Kçiq i Madh, ftoheni të merrni pjesë në protestën tonë paqësore në mbrojtje të ambientit, kundër Gurthyesit i cili po e dëmton atë! Bashkim për gjelbrim!”

Sipas banorëve, gurthyesi po shkatërron natyrën përreth si dhe po dëmton infrastrukturën e fshatit.

Po këta banorë, ditë më parë bllokuan rrugën që dërgon tek ky gurthyes në shenjë proteste, mirëpo askush nuk i mori parasysh.

Parasysh nuk u mor as një peticion i nënshkruar nga shumë banorë.

Sidoqoftë, ky gurthyes është në pronë të kompanisë “Lirigzoni”, të cilës i kanë reaguar banorët edhe më herët për dëmtimin e rrugëve të fshatit me makineri të mëdha.

- Advertisement -

Të fundit

Lajme të tjera