Armend Muja i ashpër kundër tërheqjes së Trustit: Është abuzim, s’ndodh as në Evropë as në botë

Zëri qytetar

E FUNDIT: Më në fund, po mbulohen gropat që ua “shkurtuan ymrin” mitrovicasve

Rruga e Kovaçëve ishte shndërruar në një rrugë tmerri për shoferët, pasi ishin krijuar shumë gropa të mëdha. Mirëpo, sot...

Mitrovicasi shkon për të ngrënë ushqim në kafiterinë e njohur, shokohet nga insekti që...

Një qytetar ka shkur të ushqehet në një nga lokalet ku përgatitet ushqim i shpejtë në rrugën "Mbretëresha Teutë". Ai...

Humb një qytetar, familja kërkon ndihmën e qytetarëve

Ardit Kadri Gashi nga Klina, që nga mëngjesi i ditës së djeshme ka dalur nga shtëpia, dhe nuk është...

ShFMU “Skënderbeu” në Vaganicë, probleme me ndërrimin e shpeshtë të mësueseve

“Jepi zë” ka raportuar sot shqetësimin e prindërve të nxënësve të shkollës “Fazli Grajqevci” në Shipol. Ata nuk po i...

Edhe ato pak parkingje në Mitrovicë, Komuna po ua jep kompanive private të taksive

Mitrovica është një nga qytetet që vuan nga mungesa e parkingjeve, pasi ka shumë pak. Edhe ato që shfrytëzohen si...

Vetëvendosje ka dalë sërish kundër tërheqjes së Trustit.

Deputeti i VV-së, Armend Muja, në Komision Parlamentar ka thënë se kjo praktikë nuk përdoret në asnjë vend në Evropë.

“Trusti dhe kursimet janë obligim. Nuk janë opsionale. Në të gjitha vendet evropiane, Trusi është obligim. Nuk mbaj mend në Evropë ose diku në botë që pavarësisht shkallën e inflacionit, t’iu jem drejtu kursimeve pensionale. Në shumicën e rasteve janë propozuar masa fiskale ose monetare, por jo duke i prek kursimet pensionale”, ka thënë ai.

“Në vitin 2020 kishte një tkurrje ekonomike prej 5%. Konsumi në atë kohë ishte tkurrur. Dallimi atëherë dhe tash është që konsumi në Kosovë këtë vit është 22% më i lartë se konsumi i vitit të kaluar, teksa shumë më i lartë se në vitin 2020”, tha Muja.

Madje Muja tha se ky propozim, nëse propozohet, do të ketë implikime buxhetore dhe ndikime negative.

“Nuk pajtohem me mënyrën se si është bërë vlerësimi nga Ministria e Financave dhe Kuvendi për ndikimin buxhetor. Në bazë të Trustit Pensional, propozimi nënkupton tërheqjen e 594 milionë eurove”, tha Muja.

“Nëse shikohet tek mesatarja, i bjen që ata tërheqin 10 për qind tërheqin 5 mijë euro, ata që tërheqin 20 përqind, i bjen të tërheqin 4 mijë e 800 euro. Ata me 25% i bjen 3.300 euro”, theksoi ai.

Muja tha se qytetarët do të përfitonin më shumë nga rritja e pagës minimale se sa nga Trusti.

Të fundit

Lajme të tjera