Ani pse data 15, minatorët e Trepçës ende pa rroga: Iu premtua se do t’i marrin këto ditë

Zëri qytetar

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Minatorët e Trepçës po vazhdojnë të jenë ndër punëtorët më të diskriminuar në Kosovë, pasi atyre nuk po u dalin pagat me kohë.


Ani pse sot është data 15, atyre nuk u ka dalur asnjë cent në llogari, kanë konfirmuar punëtorët e Trepçës për “Jepi zë”.

Dje gjatë ditës u raportua se punëtorët kanë paralajmëruar grevë për vonesë të pagave, mirëpo planet si duket kanë ndryshuar. Punëtorët e njëjtë i kanë thënë “Jepi zë”, se iu është premtuar se pagat do t’u dalin ditën e mërkure apo të enjte.

Sidoqoftë, duhet theksuar se menaxhmenti i ndërmarrjes “Trepça” u dorëhiq pikërisht se nuk arriti të sigurojë stabilitet në kompani, dhe u emëruan menaxhmenti i ri të cilëve iu kërkua rregullimi i kësaj situate.

Ndryshe si rezultat i mos menaxhimit të duhur, Qeveria e Kosovës muajin e kaluar ndau një buxhet prej 1milion euro për kryrjen e pagave ndaj punëtorëve, ndërsa u shkarku edhe ish menaxheri Hysen Vrajolli.

- Advertisement -

Të fundit

3 të vdekur në Vushtrri, 1 i vdekur në Skënderaj dhe 59 raste pozitive në Mitrovicë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera