Amerika paralajmëron se fatin e Sali Berishës mund ta kenë edhe politikanë të tjerë të rajonit

Zëri qytetar

“A guxon ky në Finlandë kështu?”, qytetari i reagon mërgimtarit që parkoi në rrugë...

Një qytetar mitrovicas është irrituar me një mërgimtar nga Finlanda, i cili kishte bllokuar tërësisht rrugën në qendër të...

E rrezikshme: Kabllot e rrymës në mes të rrugës në “Gorimahallë”, një bager i...

Një bager i madh ka kaluar para pak minutash në lagjen e njohur si “Gorimahalla” dhe ka bërë një...

Banorët e fshatit Dedi bëjnë punë të madhe, ia ndërrojnë kulmin shkollës që u...

Banorët e fshatit Dedi kanë marrë aksion për ta hequr kulmin e shkollës që u dëmtua nga reshjet atmosferike. Sipas...

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë sqaruar futjen në listën e zezë të Sali Berishës dhe familjes së tij.


Përmes një njoftimi të gjatë, Departamenti i Shtetit ka shpjeguar se shkaku i shpalljes “non grata” ka qenë se gjatë qeverisjes Berisha ka kryer korrupsion madhor, gjë për të cilën pasi u largua nga pushteti nuk lejoi që të vendosej drejtësia.

Në listën e zezë të Blinken janë edhe bashkëshortja Liri Berisha, djali Shkëlzen Berisha dhe vajza Argita Berisha Malltezi.

Ky emërtim riafirmon angazhimin e përkrahjes së SHBA për reformat politike kryesore për institucionet demokratike të Shqipërisë. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e Shqipërisë”, thotë komunikata e Departmentit të Shtetit.

Mirëpo, shteti amerikan ka paralajmëruar se masa të tilla do të vazhdojnë të përdoren edhe ndaj politikanëve të shteteve të tjera.

Sipas tyre, kjo metodë do të përdoret për të promovuar përgjegjshmërinë, duke penalizuar aktorët e korruptuar politikë.

“Departamenti do të vazhdojë të përdorë autoritete si kjo për të promovuar përgjegjësinë për aktorët e korruptuar në këtë rajon dhe globalisht”, thuhet tutje aty.

Ndryshe, lajmin për shpalljen “non-grata” të Sali Berishës dhe familjes së tij e dha njeriu i tretë në Shtëpi të Bardhë, Anthony Blinken.

- Reklama -

Të fundit

Lajme të tjera