Albin Kurti “dorëzohet” para Erdoganit,  pranon që do ta shqyrtojë vendosjen e ambasadës

Zëri qytetar

Ankohet qytetari: Asnjë mjek në vendin e punës në Pediatrinë e spitalit të Skënderajt

Papërgjegjësia e stafit mjekësor në Spitalin e qytetit të Skënderajt, ka revoltuar një pacient. Ai ka dërguar disa pamje në...

Sjellja skandaloze e zyrtares së Komunës së Mitrovicës, e fyen një 75 vjeçar që...

Para rreth një ore, një burrë i moshuar ishte ulur në karriget e zyrës së Komunës së Mitrovicës ku...

Ngriten dyshime për keqpërdorim të parave që u mblodhën për Nazlije Sherifin

Ditë më parë, vëllai i tashmë të ndjerës Nazlije Sherifi, theksoi se janë mbledhur 56 mijë e 442 euro...

Mërgimtari pranon se parkoi veturën keq: U kërkon falje qytetarëve, por ofendon “Jepi zë”

Sot në mëngjes në adresë të Jepi zë, një qytetar raportoi se një veturë kishte bllokuar rrugën për qarkullimin...

Toka gati ta “përpijë” asfaltin në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, bllokohet një korsi

Një pjesë e rrugës me katër korsi në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, është bllokuar që prej disa ditësh. Arsye për këtë, është...

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati për kryeministër, Albin Kurti, ka takuar sot ambasadorin e Turqisë, Çağri Sakar, të cili i ka konfirmuar që do ta shqyrtojnë vendimin për vendosjen e ambasadës në Jerusalem.


Lëvizja Vetëvendosje e thekson se marrëdhëniet diplomatike me Izraelin janë të rëndësishme, mirëpo nuk kanë hezituar ta thonë se janë pajtuar me letrën e presidentit turk, Erdogan, i cili kërkon shqyrtimin e këtij vendimi.

“Sa i përket çështjes rreth vendosjes së Ambasadës së Republikës së Kosovës në Jerusalem, Kurti tha se njohja dhe vendosja e marrëdhënieve diplomatike me shtetin e Izraelit është shumë e rëndësishme për Kosovën, dhe mundësi e mirë për zhvillim, ndërsa rreth vendit se ku do të vendoset ambasada është një çështje që do të shqyrtohet duke parë edhe dokumentacionin e qeverisë në ikje”, thuhet në njoftimin e partisë.

Ndërkohë, komunikata e partisë së Kurtit thotë se në takim u potencua rëndësia e marrëdhënieve në mes të dyja vendeve.

Sidoqoftë, presidenti Erdogan iu drejtua Albin Kurti me një videomesazh ku u shpreh i gëzuar me qëndrimin e partisë së tij rreth shqyrtimit të vendimit për vendosjen e ambasadës në Jerusalem, i cili vendim u mor në Shtëpinë e Bardhë.

Ndryshe, qëndrimi amerikan rreth kësaj teme është i prerë, pasi kërkojnë që ambasada e Kosovës të vendoset pikërisht në Jerusalem, e cila pikë e marrëveshjes solli edhe njohjen nga shteti izraelit.

- Advertisement -

Të fundit

3 të vdekur në Vushtrri, 1 i vdekur në Skënderaj dhe 59 raste pozitive në Mitrovicë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Lajme të tjera