Monthly Archives: December, 2021

Mbi 200 mijë vizitorë për nëntë muaj nëpër motelet dhe hotelet e Kosovës

Biznesi i moteleve në Kosovë po shihet si mjaft fitimprurës nga personat që merren me afarizëm ose duan të nisin këtë aktivitet. Në Kosovë aktualisht janë të regjistruara 199 motele, ndërsa vetëm në periudhën janar-nëntor të vitit 2021, janë regjistruar...

Zyrtari i UNMIK-ut që u shpall “non grata” po bënte presion mbi qytetarët në Mitrovicë

Një zyrtar ndërkombëtar, brenda UNMIK-ut, me inicialet P.T. ka bërë të ditur se zyrtari rus i UNMIK-ut, Andrey Nikolaevich Antonov, i cili sot u shpall “persona non grata” nga Republika e Kosovës, ka qenë i ngarkuar me punë në...

“Ishalla se len zoti kon pa gru, vetmia është e rëndë”, emocionon 77-vjeçari që e pret i vetëm Vitin e Ri

Ngrohtësinë e vetme ia jep stufa. Kjo pasi Mehmet Mazrekaj nga fshati Drenoc i Deçanit, ka më shumë se pesë vite që Vitin e Ri e pret i vetëm në kullë. Që nga vdekja e gruas 77-vjeçari ka vendosur që...

Gjenden baktere vdekjeprurëse në lokalin ku u helmuan nxënësit kosovarë

Më 6 nëntor të këtij viti, rreth 20 nxënës të shkollave të mesme dhe fillore në fshatin Shalë të Lipjanit, janë helmuar nga ushqimi që kanë konsumuar në një lokal ku shërbehet ushqim i shpejtë. Agjencia e Ushqimit dhe...

Një muaj paraburgim për dy të dyshuarit për vrasjen në Mitrovicë

Gjykata Themelore në Mitrovicë ka vendosur për dy të dyshuarit për vrasjen e 28 dhjetorit në Mitrovicë, M.H dhe G.R të qëndrojnë për një muaj në paraburgim. Policia kishte njoftuar se dy të dyshuarit nën kërcënimin e armës kishin hyrë...

“Më kanë kushtuar shumë më shtrenjtë se zakonisht” qytetarët ankohen për çmimet e produkteve para festave

Ministria e Shëndetësisë ka ftuar qytetarët që blerjet për fundvit t’i planifikojnë më herët, ndërkohë që qytetarët shqetësohen për çmimet e ngritura. Janë ditët kur interesimi i qytetarëve për blerje shtohet. Kosovarët këto ditë feste shihen nëpër dyqane, kryesisht ushqimore. Por, çka...

Cila është jeta e një veterani sot? Flet Ali Pasoma

Në të gjithë Kosovën, sot u shënua Dita e Veteranit. Kjo ditë ka fillet në ditën e sulmit të parë nga forcat serbe mbi shtëpinë e familjes Jashari, më 30 dhjetor 1991. Në mesin e shumë veteranëve dhe atyre që dhanë...

Kërkohet që qytetarëve t’iu lejohet t’i gjuajnë me armë hajnat në Kosovë

Naim Rudari, në cilësinë e ish-hetuesit, ka folur rreth vjedhjeve grabitqare dhe grabitjeve që po ndodhin në Kosovë. Ai tha se grabitjet dhe vjedhjet grabitqare janë shumë më të rrezikshme sesa vjedhjet, sepse sipas tij, dy të parat kanë në...

Sapo erdhi nga Gjermania, mërgimtarit ia thyen veturën në Kosovë: Ia vodhën 14 mijë euro

Një mërgimtarit nga Gjermania, i cili erdhi për pushime në Kosovë, persona të panjohur i kanë thyer veturën e tij, me ç’rast i kanë vjedhur edhe 14 mijë euro para, si dhe dokumentet e tij personale. Fidai Restelica, rrëfeu për...

Vdes ushtari italian pas një sëmundje që dyshohet se e mori në Kosovë

Ivano Testaì , një ushtar nga rajoni i Ennas në Itali, i cili dyshohet se u sëmur nga kanceri për shkak të ekspozimit ndaj uraniumit të varfëruar pas një misioni në Kosovë, ka vdekur. Ai ishte një ushtarak 42-vjeçar, i cili në përfundim të misionit të...
- Advertisement -

Latest News

- Advertisement -

Ky është 26 vjeçari kosovar që u vra sot me thikë

Mediat kanë publikuar fotografinë e të riut që mbeti i vrarë sot në Pejë, si pasojë e një përleshjeje me thika. E.M., 26-vjeç, nuk arriti...

Policia arreston një 83 vjeçar në Skënderaj

Stacioni Policor Skenderaj është duke realizuar edhe ekzekutimin e urdhëresave të lëshuara nga gjykata. Sot me datë 20.01.2022, rreth orës 14:00, në fshatin Polac-Skenderaj, është...