Monthly Archives: April, 2021

Hoxhallarët mitrovicas u përgjigjen feministeve, vendosen pjesë nga Kurani nëpër qytet

Disa murale që u vendosën nëpër muret e qytetit të Mitrovicës nga një grup i feministeve, ka ngjallur diskutimin më të madh kohën e fundit lidhur me barazinë. Nga ky debat nuk kanë mbetur jashtë as hoxhallarët, të cilët komentuan...

Situatë e rëndë me COVID: 2 të vdekur në Mitrovicë e 1 në Skënderaj

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.810 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i...

Vetëm në Spitalin e Mitrovicës janë të shtruar 36 persona me COVID

Spitali Rajonal i Mitrovicës ka bërë të ditur se sot janë të shtrire 36 pacientë me COVID-19. Sipas Spitalit, 36 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, pasi janë me oksigjeno-terapi, shkruan “Jepi zë”. Ndërkohë, konfirmohet se në Spitalin e Mitrovicës...

Kosovarët nisen drejt Shqipërisë për 1 maj

Temperaturat e larta dhe Festa e 1 Majit, ka shkaktuar nisjen e shqiptarëve të Kosovës në bregdetin shqiptar. Fundjava ka sjell një fluks kosovarë në pikën kufitare të Morinës. Dalja nga pika kufitare në Morinë(Vërmicë) sipas Qendrës për Menaxhimin e Kufirit...

70 persona në lokal e party deri në 1 të natës: Serbët në Mitrovicë nuk pyesin për masat e Qeverisë së Kosovës

Foto ilustrim Edhe pse rregullat kundër pandemisë të vëna nga Ministria e Shëndetësisë ndalojnë aktivitetet e kafiterive dhe restoranteve pas orës 22:30 në mbarë territorin e Republikës së Kosovës, në veri të vendit këto rregulla nuk respektohen. Kështu, të enjten mbrëma...

“Muaji i sefasë” në Kosovë: Në 14 ditë, punëtorët e shtetit do të punojnë vetëm 6 ditë

Muaji maj do të nis me shumë ditë pushimi për punëtorët e institucioneve shtetërore. Kjo për shkak se në dy javëshin e parë të këtij muaji, ata do të pushojnë katër ditë, për shkak të festave zyrtare, dy nga të...

Plot festa, nxënësit e mësuesit e kanë pushim të hënën e të martën

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se të hënë me 3 maj dhe të martën me 4 maj nuk do të mbahet mësim. Sipas njoftimit të MAShT-it këto ditë do të jenë pushim për nder të Ditës...

Mali i Zi merr vendim, kosovarët nuk do të paguajnë më 15 euro në kufi

Mali i Zi mbrëmë ka marrë vendim që të largohet taksa kufitare me Kosovën. Tashmë qytetarët e Kosovës mund të udhëtojnë në Mal të Zi, pa e paguar taksën në vlerë prej 15 eurosh. Në njoftimin e bërë publik, u theksua...

Një person që shtirej si pjesëtar i FSK-së, mashtroi dy gra

Gjykata Themelore në Ferizaj, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit A. M. Ai po dyshohet se duke u paraqitur si pjesëtar i FSK-së, e ka kryer veprën penale në vazhdim mashtrimi. Gjykata...

Armend Muja voton PRO që shteti të paguajë rrymën për serbët e veriut

Komisioni për Ekonomi në Kuvendin e Kosovës ku Vetëvendosje e ka shumicën e anëtarëve të deputetëve votoi sot që shteti i Kosovës të paguaj 11 milionë euro për energjinë e shpenzuar nga serbët e veriut. Ky vendim u propozua nga...
- Advertisement -

Latest News

- Advertisement -

Policia arreston një 83 vjeçar në Skënderaj

Stacioni Policor Skenderaj është duke realizuar edhe ekzekutimin e urdhëresave të lëshuara nga gjykata. Sot me datë 20.01.2022, rreth orës 14:00, në fshatin Polac-Skenderaj, është...