Monthly Archives: July, 2020

Festë e zbehtë në Kosovë, qytetarët ikin për deti

Sot besimtarët myslimanë kudo në botë festojnë festën e Kurban Bajramit. Por, kjo festë ata i gjeti në mes të pandemisë COVID-19, njësoj si edhe Fiter Bajrami. Në Kosovë madje nuk u lejua edhe falja e namazit, derisa vazhdimisht po bëhet...

Ani pse e ndaluar, disa qytetarë në Mitrovicë falin Bajramin më ndryshe

14 persona janë mbledhur në oborrin e një shtëpie në Bair të Mitrovicës, dhe kanë falur namazin e Kurban Bajramit. Qytetari Ismet Banjska e ka publikuar vetë fotografinë, duke uruar festën, shkruan Jepi ze. “Ne e falëm. Për hajr ju koftë...

Një burrë nga Mitrovica vdes nga COVID-19

Kosova sot shënoi rekord të zi për vdekje, pasi për herë të parë u shënuar 16 persona të vdekur. E një nga të vdekurit, është edhe një burrë nga Mitrovica i cili vdiq mëngjesin e sotëm. Nga Policia i kanë thënë...

Rekord i zi: 16 të vdekur nga COVID-19 për 24 orë në Kosovë

Numër alarmant i viktimave nga Coronavirusi është shënuar në 24 orët e fundit në Kosovë. IKSHPK njofton për gjithsej 16 të vdekur, shifra kjo më e lartë e viktimave e shënuar ndonjëherë, shkruan Reporteri. Viktimat njoftohet se kanë pasur edhe sëmundje...

Agim Bahtiri tenton ta shfrytëzojë islamin për poena politik: Kërkon të falet Bajrami në shesh, duke rrezikuar shëndetin

Kryetarit të Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtirit, duket se nuk i bëhet vonë për numrin e lartë të të infektuarve me koronavirus në Kosovë, pasi ka kërkuar që në sheshin e komunës që drejton të lejohet falja e namazit...

Ambasadori i Kosovës: Në Arabi, kush pret mysafirë për Bajram dënohet me 2500 euro

Ambasadori i Kosovës në Emiratet e Bashkuara Arabe, Avni Arifi ka thënë se në këtë situatë të rënduar me pandeminë, nuk është koha e asnjë festimi fetar në asnjë vend e sidomos, sipas tij, nuk do të duhej të...

BIK i del kundër Qeverisë: Xhamitë mbeten hapur, të premten falet Bajrami

Namazi i Kurban Bajramit do të falet, po ashtu xhumatë dhe namazi ditor do të vazhdojnë të falen nëpër xhamitë e Kosovës. Kështu ka thënë për KosovaPress, sekretari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Ahmet Sadriu. Qeveria e Kosovës ndër masat e...

Vdes burri që u la në mes të sheshit në Mitrovicë dhe që dyshohej si i infektuar me COVID-19

H.H nga Plluzhina e Skënderajt kishte qëndruar në Shtëpinë e të Moshuarve në këtë Komunë, e më pas ishte dërguar në përkujdesje të Qendrës për Punë Sociale në Mitrovicë. Por, nga këto dy institucione nuk pati komunikim, dhe burri mbeti...

Del një dyshim i ri i frikshëm: Trupat e të pagjeturve u dogjën në shkritore e furra

Trupat e shqiptarëve po dyshohet se janë asgjësuar në shkritore e furra të Kosovës e shtetit serb. Për këto dyshime ka folur kryeministri Hoti, i cili ka bërë të ditur se ka kërkuar informacione nga Serbia lidhur me dyshimet për...

Instalacion artistik para Teatrit: “Kosova on apple, fight fake news”

Sot, në ora 14:00, para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, do të vendoset instalacioni artistik “KOSOVA ON APPLE, FIGHT FAKE NEWS”, i cili organizohet nga komuniteti artistik vendor. Organizatorët kanë thënë se, kjo nismë ka dy qëllime vazhdimin e përkrahjes dhe...
- Advertisement -

Latest News

- Advertisement -

Policia arreston një 83 vjeçar në Skënderaj

Stacioni Policor Skenderaj është duke realizuar edhe ekzekutimin e urdhëresave të lëshuara nga gjykata. Sot me datë 20.01.2022, rreth orës 14:00, në fshatin Polac-Skenderaj, është...